AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Recenzja: Percival Schuttenbach „Svantevit”

O folkmetalu wiem tyle, co o budowie silnika rakiety odrzutowej, więc nie traktujcie poniższej recenzji jak wyroczni. Ot, kilka spostrzeżeń po wczorajszym odsłuchu płyty „Svantevit”.

Grupa Percival Schuttenbach, która w świadomości wielu polskich słuchaczy zagościła dzięki współpracy z Donatanem przy płycie „Równonoc”, we wrześniu tego roku oddała w nasze ręce swój nowy studyjny materiał. Album zatytułowany „Svantevit” to swoisty wehikuł czasu przenoszący nas wstecz do okresu, kiedy na terenie dzisiejszej Polski rosły gęste bory, a zamieszkujący je ludzie oddawali cześć bogom i żywiołom natury.

Od razu na wstępie zaznaczam, że nie jestem fanem hybrydy metalu i muzyki folk. Niemniej z obcowania z materiałem zawartym na „Svantevit” jakąś tam przyjemność czerpałem (może nie długotrwałą, ale jednak przyjemność). Duży plus dla zespołu za utrzymanie proporcji pomiędzy dwoma wspomnianym na początku tego akapitu stylami. Słowiańskie inspiracje muzyczne dobrze splatają się tutaj z ostrzejszymi, gitarowymi dźwiękami, które nie są oczywiście niczym oryginalnym jeśli postawimy utwory te na tle całej rockowej i metalowej sceny.

Za największy atut krążka niewątpliwie uznać należy opowieść, jaka zaprezentowana została w kolejnych utworach. Tutaj nie można słuchać wybranych kawałków, zmieniać ich kolejności, kończyć w połowie. Z płaszczyzną liryczną albumu „Svantevit” jest jak z dobrą książką – siadasz i czytasz „na raz”, od deski do deski. Osadzona w staropolskim, pogańskim świecie przypowieść o klątwie rzuconej przez bogów, walce o honor, słowiańskiej dumie i przebiegłości, stanowi o koncepcie płyty i zaciekawić powinna nie tylko fanów postaci Wiedźmina, „Starej baśni” i wakacyjnych wycieczek do Biskupina. (Dla tych wszystkich, którzy mieliby ewentualne problemy z odbiorem przekazu, zespół uzupełnił książeczkę o przypisy, które tłumaczą co i jak). Warstwa brzmieniowa dostosowana została do tematyki i klimatu kolejnych tekstów. Zmienności podlegają tutaj m.in. wokal (jego styl i szybkość), a także tempo grania.

„Svantevit” to z całą pewnością płyta, której – z racji wcześniej wspomnianego faktu nieobcowania na co dzień z mieszanką metalu i folku – nie będę słuchał nagminnie. To, co usłyszałem na krążku, jest na pewno zaskakujące, oryginalne i mogące zwracać uwagę. Z całą pewnością płyta okaże tym, czego miłośnicy folkmetalowych klimatów oczekują, czymś, po co chętnie sięgną i co z dużym prawdopodobieństwem zaakceptują. Ja doceniam, ale fanem nie zostanę. (Mateusz „Axun” Kołodziej)

Percival Schuttenbach „Svantevit”
(2013; Fonografika)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w dwóch szkołach (licealnej i podstawowej) uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Information

This entry was posted on 2013-12-31 by in Recenzja and tagged , , , , , , .

Instagram

#łączynaspamięć
Mamy wsparcie od rodziców, którzy odwiedzili nas, strajkujących, i życzyli wytrwałości oraz spokojnych świąt. #strajknauczycieli #strajk #szkola #nauczyciel #cookies #food #foodphotography #cupcakes #mateuszkolodziej
#WielkaSrodaDlaNauczycieli #strajknauczycieli #strajk #edukacja #szkola #Tarnow #SP5
Ósmoklasiści, przed Wami trzy dni egzaminów. Trzymam za Was kciuki, powodzenia!🤞 #egzamin #egzaminosmoklasisty #egzaminosmoklasisty2019 #szkola #edukacja #mateuszkolodziej
Wczoraj miałem okazję zasiadać w jury piątej edycji Tarnowskiego Przeglądu Muzycznego. Konkurs wygrała grupa Why not? z Pilzna, która w nagrodę wystąpi na głównym koncercie tegorocznych Juwenaliów Tarnowskich. Więcej na ten temat tutaj: https://wp.me/ph4gw-fcC. Moja aktywność poza pracą zawodową nie przenika się z działaniami w szkole, ale w tym wyjątkowym dla polskiej edukacji czasie nie mogłem nie pojawić się na przeglądzie z symbolem strajku i akcji Protest z Wykrzyknikiem. Świetne było to, że ludzie - znajomi i tacy, których widziałem pierwszy raz w życiu - zauważali wykrzyknik, pytali, czasami uwagi szybko przeradzały się w żart, dla innych był to pretekst do wymienienia kilku poważniejszych zdań. Czyli wszystko tak, jak trzeba. Oczywiście serdecznie dziękuję organizatorom przeglądu (przede wszystkim Ewie Judasz, która kolejny raz zaprosiła mnie to współpracy i zasiadania w jury), ludziom z @pwsztar.now, czyli uczelni, którą miałem okazję ukończyć, a czas spędzony w jej murach wspominam zawsze z rozrzewnieniem, kolegom z jury za merytoryczne rozmowy na temat tego, co mieliśmy okazję usłyszeć oraz - przede wszystkim - zespołom, które wzięły udział w wydarzeniu, stanęły w szranki i dały z siebie tego dnia wszystko, co najlepsze. ✌️ Foto: Lidia Jaźwińska / Niezależny Serwis Informacyjny KADR
Nie wiem, czy @geovita.dzwirzyno wspiera #strajknauczycieli, ale ja czas spędzony w tym ośrodku mam do dzisiaj w pamięci. I z kubeczka także pije się wyśmienicie. Piąty dzień #gramnaczarno. #strajk #protest #szkola #edukacja #nauczyciel
%d blogerów lubi to: