AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Recenzja: Na Tak – 13

Druga w dorobku płyta zespołu Na Tak wyróżniona została przez „Gazetę Wyborczą” w końcoworocznym podsumowaniu. Nie podzielam tego zdania.

Lublin i jego okolice „wydały na świat” w przeszłości kilka ciekawych projektów muzycznych. Jednym z nich jest na pewno zespół Na Tak powstały cztery lata temu. W kończącym się właśnie roku trio (Dorota Krempa, Piotr Kala, Sebastian Napierała) zaprezentowało nam drugą w dorobku płytę zatytułowaną „13”.

Wprowadzając tych czytelników/słuchaczy, którzy o istnieniu Na Tak nie mieli bladego pojęcia i uzupełniając powyższy akapit, napiszę tylko, że zespół, który wcześniej prezentował bardziej rockowe brzmienie, aktualnie serwuje nam hybrydę elektronicznego grania ocierającego się o synth pop z instrumentarium, na które składają się gitara basowa, dęciaki (trąbka, saksofon, flet) oraz to, co uda się wydobyć z syntezatora. A wydobyć udaje się nudę. Monotonia – takie ładne słowo, które bardzo lubię – pasuje tutaj jak ulał. Kolejne utwory zawarte na płycie nie są zbyt długie (standardowa średnia trzech minut występuje także i tutaj), a w ich obrębie dzieje się niewiele. Nie pojemność czasowa stanowi problem, ale pomysł (lub też jego brak) na jej zagospodarowanie. Patenty na kawałki powtarzają się i mniej więcej w połowie płyty dochodzę do momentu, w którym zaczynam „buszować po półce” w poszukiwaniu krążka, który za moment wyląduje w odtwarzaczu.

Główny plus w przypadku „13” na konto zespołu wędruje za teksty – polskojęzyczne, być może niezbyt rozbudowane, ale przemyślane, nacechowane dojrzałością, piętnujące współczesne trendy i życie oparte na wyścigu szczurów. Muzykę, pod którą podpisuje się cały zespół, uzupełnia wokal Doroty Krempy. Styl śpiewania prezentowany przez wokalistkę niespecjalnie do mnie przemawia. Rozumiem doskonale fakt, że prześmiewcze i w sposób ironiczny komentujące rzeczywistość teksty wzmacniane są przez tak samo ironiczny, nieco zmanierowany wokal, jednak nie potrafię odnaleźć radości płynącej z obcowania z tego typu sposobem wydobywania z siebie dźwięków. Dochodzące do tego wszystkie nowinki techniczne, typu autotune, sprawiają, że robi się jeszcze mniej ciekawie.

W stosunku do tego, co zawarte na płycie „13” niekoniecznie będę „na tak” #KubaWojewódzki, jednak z pewnością nie skreślę zespołu już teraz. Być może przyszłość przyniesie lepsze pomysły i dźwięki. To dobre postanowienie na nowy rok, ale w tej sytuacji nie powinno ono paść z moich ust. (Mateusz „Axun” Kołodziej)

Na Tak „13”
(2013; wydanie własne)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w dwóch szkołach (licealnej i podstawowej) uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

One comment on “Recenzja: Na Tak – 13

  1. Pingback: Najlepsze lubelskie single 2015 roku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Information

This entry was posted on 2013-12-29 by in Recenzja and tagged , , , , .

Instagram

#łączynaspamięć
Mamy wsparcie od rodziców, którzy odwiedzili nas, strajkujących, i życzyli wytrwałości oraz spokojnych świąt. #strajknauczycieli #strajk #szkola #nauczyciel #cookies #food #foodphotography #cupcakes #mateuszkolodziej
#WielkaSrodaDlaNauczycieli #strajknauczycieli #strajk #edukacja #szkola #Tarnow #SP5
Ósmoklasiści, przed Wami trzy dni egzaminów. Trzymam za Was kciuki, powodzenia!🤞 #egzamin #egzaminosmoklasisty #egzaminosmoklasisty2019 #szkola #edukacja #mateuszkolodziej
Wczoraj miałem okazję zasiadać w jury piątej edycji Tarnowskiego Przeglądu Muzycznego. Konkurs wygrała grupa Why not? z Pilzna, która w nagrodę wystąpi na głównym koncercie tegorocznych Juwenaliów Tarnowskich. Więcej na ten temat tutaj: https://wp.me/ph4gw-fcC. Moja aktywność poza pracą zawodową nie przenika się z działaniami w szkole, ale w tym wyjątkowym dla polskiej edukacji czasie nie mogłem nie pojawić się na przeglądzie z symbolem strajku i akcji Protest z Wykrzyknikiem. Świetne było to, że ludzie - znajomi i tacy, których widziałem pierwszy raz w życiu - zauważali wykrzyknik, pytali, czasami uwagi szybko przeradzały się w żart, dla innych był to pretekst do wymienienia kilku poważniejszych zdań. Czyli wszystko tak, jak trzeba. Oczywiście serdecznie dziękuję organizatorom przeglądu (przede wszystkim Ewie Judasz, która kolejny raz zaprosiła mnie to współpracy i zasiadania w jury), ludziom z @pwsztar.now, czyli uczelni, którą miałem okazję ukończyć, a czas spędzony w jej murach wspominam zawsze z rozrzewnieniem, kolegom z jury za merytoryczne rozmowy na temat tego, co mieliśmy okazję usłyszeć oraz - przede wszystkim - zespołom, które wzięły udział w wydarzeniu, stanęły w szranki i dały z siebie tego dnia wszystko, co najlepsze. ✌️ Foto: Lidia Jaźwińska / Niezależny Serwis Informacyjny KADR
Nie wiem, czy @geovita.dzwirzyno wspiera #strajknauczycieli, ale ja czas spędzony w tym ośrodku mam do dzisiaj w pamięci. I z kubeczka także pije się wyśmienicie. Piąty dzień #gramnaczarno. #strajk #protest #szkola #edukacja #nauczyciel
%d blogerów lubi to: