AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #195: „Autobiografia”

Pierwotnie miałem napisać kilka słów w temacie zamachu na Johna Lennona, jednak usłyszałem dzisiaj dość przypadkowo jedną z piosenek grupy Perfect i pozostała po tym pewna refleksja, którą chciałbym się podzielić.

Początki zespołu Perfect sięgają 1978 roku, kiedy to w Warszawie z inicjatywy perkusisty Wojciecha Morawskiego, basisty Zdzisława Zawadzkiego, keyboardzisty Pawła Tabaki, wokalistek Ewy Korczyńskiej Konarzewskiej i Barbary Trzetrzelewskiej powstała grupa wokalno–instrumentalna pod nazwa Perfect Super Show and Disco Band, do której wkrótce dołączył wokalista i gitarzysta Zbigniew Hołdys. W tym składzie zespół występował głównie w warszawskich lokalach rozrywkowych i w ośrodkach polonijnych w USA. Pierwszy koncert grupy Perfect w składzie: Zbigniew Hołdys (gitara, wokal), Grzegorz Markowski (wokal), Ryszard Sygitowicz (gitara), Piotr Szkudelski (perkusja), Zdzisław Zawadzki (gitara basowa) miał miejsce w 1980 roku w warszawskim klubie studenckim Stodoła. W tym składzie Perfect stał się na początku lat osiemdziesiątych najpopularniejszą grupą rockową w Polsce.

Perfect (foto: last.fm)

W 1981 roku zespół Perfect nagrał pierwszą płytę długogrającą pod nazwą „Perfect”, która sprzedała się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy. Perfect na swoim koncie ma niezliczoną ilość przebojów, m.in. “Nie płacz Ewka”, “Ale wkoło jest wesoło”, “Chcemy być sobą”, “Niewiele Ci mogę dać”, “Autobiografia”.

Gotowałem dzisiaj obiad (w końcu oglądanie prawie każdego odcinka programu Roberta Makłowicza nie może pójść na marne) i w RMF-ie puścili „Autobiografię”. Przyznam szczerze ostatni raz słyszałem tę piosenkę w czerwcu 2012 roku, a więc podczas koncertu grupy Perfect na tarnowskim Rynku. Moja refleksja znad makronu: najlepszy tekst w historii polskiej muzyki. Dzisiaj nie nagrywa się już takich piosenek i nie pisze takich wersów. Tamto pokolenie ma swój przebój, utwór, z którym może się identyfikować. Czy moje pokolenie doczeka się takiego numeru? Przy aktualnie panującej modzie na sezonowe hity – szczerze wątpię. Pozostaje słychać klasyków, takich jak „Autobiografia”. (MAK)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2013-12-09 by in Posłuchaj and tagged , , , , .
%d blogerów lubi to: