AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #190: Will You Cry (When You Hear This Song)

W cyklu Gold Song wracam dzisiaj do końca lat 70. i ery disco. Wszystko za sprawą piosenki zespołu Chic.

Bernard Edwards i Nile Rodgers byli geniuszami, a ich współpraca dla muzyki R&B/disco okazała się tym, czym duet Lennon-McCartney dla rock’n’rolla. Oczywiście nie wszystko zawsze wychodziło, nie każda kompozycja zamieniała się od razu w hit, ale końcówka lat 70. i początek lat 80., i ich działalność w ramach formacji Chic, jest dowodem na wspomniany wyżej geniusz. Jak na wybitnych muzyków przystało, panowie mieli często odmienne zdanie na wybrane tematy, co przełożyło się na kilkukrotne zawieszanie działalności formacji (w 1983, 1992 i 1996 roku). Aktualnie zespół występuje pod nazwą Chic feat. Nile Rodgers, a na jego koncie znajdziemy osiem płyt studyjnych i wydawnictwa live.

Chic (foto: lastfm.pl)

Swoją twórczością Chic inspirowali m.in. Sister Sledge, Queen, Madonnę, Daft Punk, Dianę Ross, Grace Jones czy Debbie Harry.

W wakacje 1979 roku do sprzedaży trafił trzeci studyjny album zespołu zatytułowany „Risqué”. Płyta nie stała się wielkim hitem, ale o jej ponadczasowości świadczy fakt, że sporo muzyki spośród siedmiu utworów zawartych na krążku zostało użyte jako sample w znanych numerach nagranych w latach 70., 80., 90. oraz w wieku XXI. Najmocniej wykorzystywanym kawałkiem okazała się kompozycja otwierająca materiał – „Good Times”. Elementy jej brzmienia były inspiracją lub podstawą dla m.in. „Rapper’s Delight” formacji Sugarhill Gang („Sugarhill Gang”, 1979), „Rapture” new-wave’owego zespołu Blondie („Autoamerican”, 1980) czy „Made It Back” nagranego przez duet Beverley Knight i Redman (z płyty Knight „Prodigal Sista”, 1998). Faktury z „Will You Cry” wykorzystano natomiast w „Just a Moment” z repertuaru Nasa („Street’s Disciple”, 2004). Ten drugi numer jest dzisiejszym tematem przewodnim cyklu Gold Song.

Co ciekawe, album „Risqué” osiągnąłby bezpośrednio po premierze większy sukces komercyjny, gdyby nie ówczesny hit – „We Are Family” filadelfijskiej formacji Sister Sledge mający premierę kilka miesięcy wcześniej. O ironio, za produkcję albumu odpowiadają liderzy grupy Chic, Nile Rodgers i Bernard Edwards. (MAK)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2013-10-28 by in Posłuchaj and tagged , , , , , , .
%d blogerów lubi to: