AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #184: Dance With Me

16 września to od 2006 roku Polski Dzień Bluesa. Święto tym bardziej ważne, ponieważ odbywające się w dniu urodzin B.B. Kinga.

Riley B. King przyszedł na świat 16 września 1925 roku w pobliżu Berclair w stanie Mississippi. Przez lata kariery artystycznej, zapoczątkowanej końcem lat 40. ubiegłego wieku, zdołał osiągnąć niezwykłą popularność oraz pozycję, o jakiej w bluesowym środowisku inni wykonawcy mogą jedynie pomarzyć (może z wyjątkiem Claptona i Hookera). Amerykański magazyn „Rolling Stone”, w ogłoszonym w 2003 roku zestawieniu stu najlepszych gitarzystów w historii, umieścił Kinga na szóstej pozycji. Dwadzieścia sześć lat temu artysta w uznaniu zasług dla muzyki bluesowej oraz wpływu na cały gatunek, wprowadzony został do Rock and Roll Hall of Fame.

B.B. King (foto: last.fm)

„The King of Blues”, jak nazywany jest często B.B. King, solową płytą debiutował w 1956 roku. Album zatytułowany „Singin’ the Blues” nie osiągnął spektakularnego sukcesu, jednak skład zespołu, jaki towarzyszył czarnoskóremu wykonawcy w studio nagraniowym, bezsprzecznie określić trzeba jako muzyczną śmietankę (m.in. Red Callender na basie, Maxwell Davis na saksofonie, Jesse Price na perkusji i Jake Porter na trąbce). Pierwszym notowanym na liście przebojów studyjnym krążkiem Kinga był materiał zatytułowany „Blues on Top of Blues”. Czternasta w kolejności płyta gitarzysty ukazała się w 1968 roku nakładem labelu Beat Goes On i uplasowała się na 46. pozycji listy przebojów Billboard R&B.

Na album złożyło się dwanaście utworów autorstwa samego Kinga, z których tylko jeden – „Dance With Me” – trwał dłużej niż trzy minuty (cała płyta ma nieco ponad pół godziny). Właśnie ta kompozycja jest dzisiejszym tematem przewodnim cyklu Gold Song. (MAK)

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 2013-09-16 by in Posłuchaj and tagged , , , , .
%d blogerów lubi to: