AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Recenzja: Estragon & Palmer Eldritch „Olbrzym”

„Olbrzym” to płyta, gdzie spotkają się drogi duetu producenckiego Palmer Eldritch i Grzegorza “Estragona” Bruszewskiego. W wyniku takiej kolaboracji powstał oniryczny koncept album łączący progresywną elektronikę i spoken word.

Okładka płyty „Olbrzym”

Nie czułem (i nie czuję) zajawki na publiczne prezentowanie poezji – czy to w formie wieczoru poetyckiego, podczas którego autor czyta swoje nowe wiersze, czy szkolnego konkursu recytatorskiego, gdzie siedmiolatka ubrana z różową sukienkę z pamięci klepie strofy, których pewnie nie rozumie. Jeszcze większą awersję (z małymi wyjątkami) wzbudza u mnie tzw. poezja śpiewana. Co innego prezentować wiersze okraszone rockowym brzmieniem lub rapową „nawijką” (vide: „Poeci” duetu White House, grupa Buldog i jej interpretacje Tuwima, czy jazzowa wizja poezji Poświatowskiej w wykonaniu Aleksandry i The Belgian Sweets), gdzie następuje pewne połączenie i przenikanie obu sztuk. Ze spoken wordem jest jeszcze inaczej, ponieważ łączy on w sobie elementy wspomnianych wyżej sytuacji.

„Olbrzym” to sześć utworów tekstowo-muzycznych (bo jak inaczej je nazwać? piosenkami?). Lirycznie wciągających, zachęcających do… czytania. „Potencjalnie” to przecież swego rodzaju fragment audio booka (na marginesie: dostrzegacie nawiązania do Jacksona Pollocka i Helen Frankenthalter?). Muzycznie bez hałasowania. Brzmienie kolejnych utworów ma za zadanie bardziej uwypuklić wypowiadane zdania, podkreślić ich dobitność, czasami uzupełnić obraz świata tworzony słowem przez Estragona (np. „To oślepiające nieobecne światło”, gdzie końcówkę utworu wypełnia wyłącznie muzyka).

U Palmerów z każdym kolejnym projektem, w którym uczestniczą, zaskakuje systematyczne odchodzenie od hip-hopu. Zresztą, „odchodzenie” to słowo trochę nie na miejscu. To przecięcie więzów łączących duet ze wspomnianym gatunkiem nastąpiło już jakiś czas temu, teraz w produkcjach obu panów, co najwyżej, słychać echa lub inspiracje tamtym okresem. Cieszy fakt, że Raph i digan szukają nowych dróg, lubując się przy tym w eksperymentowaniu, a tym samym próbowaniu percepcji potencjalnego słuchacza i sprawdzaniu szerokości jego muzycznych horyzontów (w sumie ciekawe ile czasu potrwa osiągnięcie pewnej nieprzekraczalnej granicy, osiągnięcie momentu, w którym odbiorcy przestaną rozumieć to, co robi duet? Przyjmujemy zakłady?). Premiera płyty za kilka dni na łamach strony Skwer.org. (Mateusz „Axun” Kołodziej)

Estragon & Palmer Eldritch „Olbrzym”
(2013; Skwer.org)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w dwóch szkołach (licealnej i podstawowej) uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Information

This entry was posted on 2013-05-01 by in News and tagged , , , , , , .

Instagram

#łączynaspamięć
Mamy wsparcie od rodziców, którzy odwiedzili nas, strajkujących, i życzyli wytrwałości oraz spokojnych świąt. #strajknauczycieli #strajk #szkola #nauczyciel #cookies #food #foodphotography #cupcakes #mateuszkolodziej
#WielkaSrodaDlaNauczycieli #strajknauczycieli #strajk #edukacja #szkola #Tarnow #SP5
Ósmoklasiści, przed Wami trzy dni egzaminów. Trzymam za Was kciuki, powodzenia!🤞 #egzamin #egzaminosmoklasisty #egzaminosmoklasisty2019 #szkola #edukacja #mateuszkolodziej
Wczoraj miałem okazję zasiadać w jury piątej edycji Tarnowskiego Przeglądu Muzycznego. Konkurs wygrała grupa Why not? z Pilzna, która w nagrodę wystąpi na głównym koncercie tegorocznych Juwenaliów Tarnowskich. Więcej na ten temat tutaj: https://wp.me/ph4gw-fcC. Moja aktywność poza pracą zawodową nie przenika się z działaniami w szkole, ale w tym wyjątkowym dla polskiej edukacji czasie nie mogłem nie pojawić się na przeglądzie z symbolem strajku i akcji Protest z Wykrzyknikiem. Świetne było to, że ludzie - znajomi i tacy, których widziałem pierwszy raz w życiu - zauważali wykrzyknik, pytali, czasami uwagi szybko przeradzały się w żart, dla innych był to pretekst do wymienienia kilku poważniejszych zdań. Czyli wszystko tak, jak trzeba. Oczywiście serdecznie dziękuję organizatorom przeglądu (przede wszystkim Ewie Judasz, która kolejny raz zaprosiła mnie to współpracy i zasiadania w jury), ludziom z @pwsztar.now, czyli uczelni, którą miałem okazję ukończyć, a czas spędzony w jej murach wspominam zawsze z rozrzewnieniem, kolegom z jury za merytoryczne rozmowy na temat tego, co mieliśmy okazję usłyszeć oraz - przede wszystkim - zespołom, które wzięły udział w wydarzeniu, stanęły w szranki i dały z siebie tego dnia wszystko, co najlepsze. ✌️ Foto: Lidia Jaźwińska / Niezależny Serwis Informacyjny KADR
Nie wiem, czy @geovita.dzwirzyno wspiera #strajknauczycieli, ale ja czas spędzony w tym ośrodku mam do dzisiaj w pamięci. I z kubeczka także pije się wyśmienicie. Piąty dzień #gramnaczarno. #strajk #protest #szkola #edukacja #nauczyciel
%d blogerów lubi to: