AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Recenzja: Heart Attack „Focus”

Na początku kwietnia tego roku swoją premierę miała kolejna płyta krakowskiego zespołu Heart Attack. Czy po album „Focus” warto sięgnąć?

Heart Attack (foto: Agata Szostak, facebook.com/HeartAttackOnline)

Pochodzącą z Krakowa, ale nie poddają się panującemu tam splinowi, a ich piosenki nie są rozpoetyzowane. Na płycie „Focus” nie znajdziemy duetu z Grzegorzem Turnauem i wychwalania ulicy Brackiej. Jest za to thrashowe tempo, growl i kilka naprawdę potężnych rockowych riffów.

Grupa powstała w 2001 roku i chociaż w tzw. międzyczasie doszło do kilku przetasowań w składzie, panowie tworzący aktualnie pod szyldem Heart Attack nie są żadnymi „żółtodziobami”. Na koncie mają już sporo dobrze przyjętych materiałów płytowych (demówki i studyjny krążek „Polaris”), które wśród osób obcujących na co dzień z muzyką metalową i rockową wcale nie pozostały niezauważone. Spora liczba występów na żywo również ukształtowała kapelę i pozwoliła jej zabrać oddane grono fanów. Fanów, którzy albumem „Focus” nie powinni być zawiedzeni.

Cieszy kilka rzeczy. Po pierwsze – polskojęzyczne teksty. Sporo wykonawców poruszających się w podobnym do Heart Attack klimacie muzycznym sięga po język angielski. Zresztą krakowianie sami w przeszłości śpiewali w języku Lennona. Na szczęście przeszło im (oby na dobre) i przy okazji tej płyty postawili na rodzime frazy.

Po drugie – i bardzo dla mnie ważne – wersy kolejnych piosenek są łatwe do zrozumienia. Wokaliści masy metalowych i hardcore’owych kapel „made in Poland” śpiewają (wykrzykują?) teksty z taką furią, agresją i chęcią udowodnienia czegoś odbiorcy, że w rezultacie połowa piosenek zostaje niezrozumiana. W przypadku Heart Attack takiego problemu nie ma. Zarówno ten fakt, jak i śpiewanie po polsku, to, podejrzewam, zasługa Mateusza Chmielewskiego – w stosunku do poprzedniej płyty nowego wokalisty zespołu.

Po trzecie – muzyka. Dobra muzyka. Silna i prosta. Nie ma kombinowania, ulepszania na siłę. Tych pięciu dżentelmenenów przysłowiowej Ameryki nie odkrywa, ale co ważne – sięgając po sprawdzone chwyty – inspiruje się, nie dokonując przy tym ksera. Po czwarte – to jedyny atak serca, jaki akceptuję na ten moment swojego życia. (Mateusz „Axun” Kołodziej)

Hart Attack „Focus”
(2013; Radio Panteon)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w dwóch szkołach (licealnej i podstawowej) uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Information

This entry was posted on 2013-04-27 by in News and tagged , , , , , .

Instagram

"Accumulated Thoughts", czyli muzyczna wizja Franciszka Pospieszalskiego na trzy instrumenty. Recenzja ➡️ htpps://wp.me/ph4gw-fds. @franciszekpospieszalski #muzyka #music #jazz #recenzja #review #axunarts #polishjazz #polishmusic
Jeśli ktoś pyta mnie, co jest najlepsze na stres, odpowiadam: muzyka. Co konkretnie? To już zależy od indywidualnych upodobań, ale są też tytuły uniwersalne, które powinny spasować każdemu. Chociażby muzyka z pierwszego filmu o Jamesie Bondzie, "Dr. No". Winyl był ostatnio w @biedronka_sklep, więc kupiłem razem z bułkami i sokiem. Cztery lata temu na #axunarts pisałem nieco więcej o utworze "Kingston Calypso", jaki znajduje się na tym albumie ➡️ https://wp.me/ph4gw-_cN8. #muzyka #music #reggae #ska #jamesbond #ost #drno #soundtrack #muzykafilmowa #film #movie #terazslucham #nowlistening #byronlee #byronleeandthedragonaires #seanconnery #ursulaandress
Pięć lat temu zmarł Tadeusz Różewicz - poeta, który zasługiwał na Nobla, ale Nobel nie zasłużył na niego. Dwa lata temu napisałem tekst związany z postacią Różewicza, gdzie jeden akapit jest dalej bardzo aktualny. ➡️ https://wp.me/ph4gw-e1k #poezja #TadeuszRozewicz #Rozewicz #muzyka #nauczyciel #szkola #axunarts #mateuszkolodziej fot. fragment okładki książki "To i owo"
Strasznie irytuje mnie brak kultury słowa we współczesnym dziennikarstwie oraz wszechobecne chamstwo w wypowiedziach polityków. O tym krótki wpis. Zapraszam na ➡️ fb.com/M.Kolodziej.belfer lub ➡️ mkolodziej.wordpress.com. #media #dziennikarstwo #polityka #kultura #kulturaslowa #nauczyciel #edukacja #szkola #blog #mateuszkolodziej
#łączynaspamięć
Mamy wsparcie od rodziców, którzy odwiedzili nas, strajkujących, i życzyli wytrwałości oraz spokojnych świąt. #strajknauczycieli #strajk #szkola #nauczyciel #cookies #food #foodphotography #cupcakes #mateuszkolodziej
%d blogerów lubi to: