AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Eskaubei & Pietz – Co by się nie działo EP

Historyczna chwila dla podkarpackiej sceny hip-hopowej: pierwszy rzeszowski winyl z rapem końcem grudnia 2012 roku ujrzał światło dzienne. Wszystko dzięki uporowi i pasji duetu Eskaubei & Pietz, który na tym właśnie nośniku zdecydował się wydać materiał zatytułowany „Co by się nie działo EP”.

Eskaubei i Pietz znają się od dość dawna. Rzeszowska scena hip-hopowa tworzyła się na ich oczach, jednak jako jej reprezentanci nie mieli okazji współpracować ze sobą tak ściśle jak ma to miejsce teraz. Zbliżyła ich szczególnie akcja Jammin 4′ Pietz, w ramach której zbierane są pieniądze na walkę z chorobą, z jaką zmaga się producent. Ponowne zacieśnienie kontaktów zakończyło się wejściem do studia i zarejestrowaniem materiału, który wydany został na wosku. Ich winyl, chociaż zielony, nie jest wcale owocem niedojrzałym.

Doświadczenie życiowe, kilka przykrych historii, zmaganie się z codziennymi przeciwnościami losu – wszystko to odbiło się na kolejnych numerach, nadając im charakter, który nie sposób przeoczyć. Chociaż „Co by się nie działo EP” nie jest płytą wybitnie przygnębiającą („Sunday”, „Regular Funk” i numer tytułowy dbają o to, aby było przy czym pokiwać głową), rozgoryczenie, żal, a nawet małe pretensje dostrzegalne są niemal co zwrotkę. „Jestem coraz bardziej zgorzkniały choć jeszcze przed trzydziestką” rapuje w jednym z kawałków Skubi, by w innym miejscu zadać pytanie o sens robienia muzyki i pełne poświęcanie się zajęciu, które nie przynosi żadnych profitów („zabiorę rap do trumny, ale czy zgarnę fejm i hajs?”). Rzeszowianin ma świadomość upływającego czasu oraz tego, że jego postać nie zostanie wybrana przez duży portal hip-hopowy do kolejnej akcji wyławiającej rapowe talenty. Postawie tej nie można się jednak dziwić – w końcu każdy chciałby „robić rap nie z podziemia tylko z wysokości Alp”, a połowa wybrańców Popkillera oraz person rapujących z Mesem na przystanku autobusowym nie osiąga poziomu reprezentanta Aspektu.

Zielony to kolor nadziei. Pomysł wydania płyty winylowej w takich właśnie barwach nie jest tutaj zapewne bez znaczenia. Bo własnie nadzieja, obok wspomnianych wcześniej smutków i rozliczania się z przeszłością („Nie Ty, nie my”), jest na epce tematem przewodnim. Co by się nie działo panowie dalej mają zamiar grać („tylko raz pisałem rapowy testament/to był fałsz, teraz mogę z tym iść w nieznane”), robić muzykę nie pod publikę i niczym rapowy Syzyf pchać pod górę swoją twórczość. Cieszy fakt, że w swojej misji nie są osamotnieni. W pracy nad płytą wsparli ich m.in. PeeRZet, Kaiteu i Tetris, który w singlowym utworze „Brat” kolejny raz udowodnił dlaczego to właśnie on osiągnął najwięcej z grona artystów zrzeszonych kilka lat temu pod banderą All Start Teamu.

Eskaubei & Pietz kończą 2012 rok z przytupem, podnosząc zarówno sobie, jak i całej podkarpackiej scenie poziom o level wyżej. Bez obecności na salonach, bez kontraktu z dużą wytwórnią i zapleczem, o które nie musi martwić się grupa przeciętnych polskich raperów. Panowie zapisują jednak po stronie plusów coś znacznie cenniejszego: szacunek odbiorców oraz pewność, że kolejny projekt ukończony został w zgodzie z ich muzycznym sumieniem, dzięki czemu bez wstydu mogą spojrzeć sobie i nam w oczy. (Mateusz „Axun” Kołodziej)

Eskaubei & Pietz „Co by się nie działo EP”
(2012; Forest Records/BonTon Group)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w dwóch szkołach (licealnej i podstawowej) uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Information

This entry was posted on 2013-01-01 by in News and tagged , , , , , , .

Instagram

"Accumulated Thoughts", czyli muzyczna wizja Franciszka Pospieszalskiego na trzy instrumenty. Recenzja ➡️ htpps://wp.me/ph4gw-fds. @franciszekpospieszalski #muzyka #music #jazz #recenzja #review #axunarts #polishjazz #polishmusic
Jeśli ktoś pyta mnie, co jest najlepsze na stres, odpowiadam: muzyka. Co konkretnie? To już zależy od indywidualnych upodobań, ale są też tytuły uniwersalne, które powinny spasować każdemu. Chociażby muzyka z pierwszego filmu o Jamesie Bondzie, "Dr. No". Winyl był ostatnio w @biedronka_sklep, więc kupiłem razem z bułkami i sokiem. Cztery lata temu na #axunarts pisałem nieco więcej o utworze "Kingston Calypso", jaki znajduje się na tym albumie ➡️ https://wp.me/ph4gw-_cN8. #muzyka #music #reggae #ska #jamesbond #ost #drno #soundtrack #muzykafilmowa #film #movie #terazslucham #nowlistening #byronlee #byronleeandthedragonaires #seanconnery #ursulaandress
Pięć lat temu zmarł Tadeusz Różewicz - poeta, który zasługiwał na Nobla, ale Nobel nie zasłużył na niego. Dwa lata temu napisałem tekst związany z postacią Różewicza, gdzie jeden akapit jest dalej bardzo aktualny. ➡️ https://wp.me/ph4gw-e1k #poezja #TadeuszRozewicz #Rozewicz #muzyka #nauczyciel #szkola #axunarts #mateuszkolodziej fot. fragment okładki książki "To i owo"
Strasznie irytuje mnie brak kultury słowa we współczesnym dziennikarstwie oraz wszechobecne chamstwo w wypowiedziach polityków. O tym krótki wpis. Zapraszam na ➡️ fb.com/M.Kolodziej.belfer lub ➡️ mkolodziej.wordpress.com. #media #dziennikarstwo #polityka #kultura #kulturaslowa #nauczyciel #edukacja #szkola #blog #mateuszkolodziej
#łączynaspamięć
Mamy wsparcie od rodziców, którzy odwiedzili nas, strajkujących, i życzyli wytrwałości oraz spokojnych świąt. #strajknauczycieli #strajk #szkola #nauczyciel #cookies #food #foodphotography #cupcakes #mateuszkolodziej
%d blogerów lubi to: