AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Gold Song #148: The Partisan

„The Song of Leonard Cohen”, czyli debiutancki album Leonarda Cohena sprawił, że o Kanadyjczyku usłyszał każdy. Poeta i piosenkarz był gwiazdą końca lat 60., a sama płyta sprzedała się w nakładzie ponad 100 tys. egzemplarzy. Ja jednak nie o tej płycie chciałem…

Pomimo ogromnej popularności wspomnianego krążka, ja powracam do drugiego solowego albumu Cohena, „Song From A Room”. Płyta wydana w 1969 roku była zupełnym przeciwieństwem debiutanckiego materiału Kanadyjczyka – bardziej melancholijna i kameralna (co nie znaczy, że gorszym!). Cohen zawarł na krążku dziesięć utworów, z których jeden był coverem ważnej dla Francuzów pieśni. Właśnie ona, „The Partisan”, jest tematem dzisiejszego wpisu.

Leonard Cohen (foto: last.fm)

Utwór „The Partisan” (w oryginale „La Complainte du Partisan”) powstał w 1943 roku, a jego autorami są: wokalistka i tekściarka Anna Marly oraz Emmanuel d’Astier de la Vigerie – dziennikarz i członek francuskiego ruchu oporu, której to organizacji poświęcony został tekst prezentowanej piosenki. Utwór wielokrotnie śpiewany i przerabiany przez innych wykonawców, jednak najbardziej kojarzony właśnie z postacią Cohena. (MAK)

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 2012-12-17 by in Posłuchaj and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: