AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Scylla – Pestilence, War, Famine and Death

W drugiej połowie listopada do sprzedaży trafiła debiutancka płyta zespołu Scylla. Album zatytułowany „Pestilence, War, Famine and Death” ukazał się m.in. pod patronatem AxunArts. Dzisiaj przyszedł czas na jego recenzję.

„Okropna to była poczwara: miała dwanaście łap drapieżnych, sześć karków (…), w każdej zaś paszczy trzy rzędy zębów”* – tak Skyllę opisuje Parandowski. Szczeciński zespół, który zapożyczył od mitologicznego potwora nazwę, wcale poczwarą nie jest, a do pełnej kompatybilności z powyższym opisem brakuje mu chociażby jeszcze jednego „karku”. Mroczna konwencja, narzucana przez starogrecką patronkę, zostaje jednak zainicjowana już na samym początku, by później znaleźć odzwierciedlenie w tytule płyty, oprawie graficznej książeczki (prezentującej Czterech Jeźdźców Apokalipsy) i zawartej na krążku muzyce.

Scylla (foto: materiały prasowe)

Scylla debiutuje, ale żadnego z członków zespołu za stuprocentowego debiutanta uznać nie można. Jak sami podają, grupa jest wynikiem „zmęczenia materiału i zmęczenia sobą w kilku szczecińskich zespołach”. Doświadczenie i nauka wyniesiona z czasów „łojenia” w poprzednich formacjach sprawiły, że „Pestilence, War, Famine and Death” jest materiałem dojrzałym, a sami muzycy jawią się jako pewni siebie i swoich poczynań faceci.

Utworami zawartymi na pierwszej studyjnej płycie Scylli usatysfakcjonowani nie będą „twardogłowi metalowcy” i wszyscy ci, którzy nie dopuszczają do tego typu muzyki nowinek technicznych i nowych trendów. W szeregach szczecińskiej grupy nie ma obaw przed brakiem akceptacji ze strony słuchaczy. Jest za to chęć dobrego grania i zabawa muzyką – stąd też elementy elektroniki i komputerowej ingerencji w niektóre kawałki (m.in. „Meet My Dark Side”, „Reaching the End”). Jeśli jednak nie lubicie takich eksperymentów, proszę, nie skreślajcie tego krążka. „Pestilence, War, Famine and Death” to w głównej mierze spora porcja krwistego mięsa spod znaku death metalu. Szybkie gitary i mocna perkusja dominują tutaj wszak nie bez powodu. Co cieszy, charakterystyczny dla tego typu grania „hałas” nie przeszkadza w odbiorze, a operowanie na instrumentach nie odbywa się na zasadzie „im głośniej – tym lepiej”. Panowie dobrze wiedzą, jak obchodzić się z gitarami i perkusją, dzięki czemu materiał utrzymany jest na wysokim poziomie.

Zaraza, wojna, głód i śmierć raczej nie grożą nam po przesłuchaniu tego albumu. Scylla, ta muzyczna, wbrew pozorom nie jest groźna dla naszego życia – chociaż mroczny klimat i mało przyjazne teksty dawać mogą do rozumienia zupełnie co innego. Ale taka koncepcja i schemat metalu. Co zrobić? Posłuchać oczywiście! (Mateusz „Axun” Kołodziej)

* Jan Parandowski, „Mitologia”, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1987, s. 106.

Scylla „Pestilence, War, Famine and Death”
(2012; wydanie własne)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w dwóch szkołach (licealnej i podstawowej) uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Information

This entry was posted on 2012-12-10 by in News and tagged , , , , .

Instagram

#łączynaspamięć
Mamy wsparcie od rodziców, którzy odwiedzili nas, strajkujących, i życzyli wytrwałości oraz spokojnych świąt. #strajknauczycieli #strajk #szkola #nauczyciel #cookies #food #foodphotography #cupcakes #mateuszkolodziej
#WielkaSrodaDlaNauczycieli #strajknauczycieli #strajk #edukacja #szkola #Tarnow #SP5
Ósmoklasiści, przed Wami trzy dni egzaminów. Trzymam za Was kciuki, powodzenia!🤞 #egzamin #egzaminosmoklasisty #egzaminosmoklasisty2019 #szkola #edukacja #mateuszkolodziej
Wczoraj miałem okazję zasiadać w jury piątej edycji Tarnowskiego Przeglądu Muzycznego. Konkurs wygrała grupa Why not? z Pilzna, która w nagrodę wystąpi na głównym koncercie tegorocznych Juwenaliów Tarnowskich. Więcej na ten temat tutaj: https://wp.me/ph4gw-fcC. Moja aktywność poza pracą zawodową nie przenika się z działaniami w szkole, ale w tym wyjątkowym dla polskiej edukacji czasie nie mogłem nie pojawić się na przeglądzie z symbolem strajku i akcji Protest z Wykrzyknikiem. Świetne było to, że ludzie - znajomi i tacy, których widziałem pierwszy raz w życiu - zauważali wykrzyknik, pytali, czasami uwagi szybko przeradzały się w żart, dla innych był to pretekst do wymienienia kilku poważniejszych zdań. Czyli wszystko tak, jak trzeba. Oczywiście serdecznie dziękuję organizatorom przeglądu (przede wszystkim Ewie Judasz, która kolejny raz zaprosiła mnie to współpracy i zasiadania w jury), ludziom z @pwsztar.now, czyli uczelni, którą miałem okazję ukończyć, a czas spędzony w jej murach wspominam zawsze z rozrzewnieniem, kolegom z jury za merytoryczne rozmowy na temat tego, co mieliśmy okazję usłyszeć oraz - przede wszystkim - zespołom, które wzięły udział w wydarzeniu, stanęły w szranki i dały z siebie tego dnia wszystko, co najlepsze. ✌️ Foto: Lidia Jaźwińska / Niezależny Serwis Informacyjny KADR
Nie wiem, czy @geovita.dzwirzyno wspiera #strajknauczycieli, ale ja czas spędzony w tym ośrodku mam do dzisiaj w pamięci. I z kubeczka także pije się wyśmienicie. Piąty dzień #gramnaczarno. #strajk #protest #szkola #edukacja #nauczyciel
%d blogerów lubi to: