AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Bionulor – Erik

Jesienią tego roku ukazał się trzeci autorski album Bionulora. Materiał inspirowany postacią i twórczością Erika Satie, zatytułowany po prostu „Erik”, to gratka dla fanów ambientu. Recenzja płyty w dalszej części wpisu.

Płyta „Erik” sprawiła mi wiele trudności. Ukończonych miałem już kilka recenzji tego krążka – wszystkie jednak, zamiast doczekać się publikacji, lądowały w koszu. Żadna nie oddawała bowiem w pełni tego, co o płycie chciałem napisać, dodatkowo każda z nich różniła się w pewnym stopniu od swojej poprzedniczki i ukazywała moje aktualne (na dany moment) odczucia w stosunku do twórczości Bionulora. Gdyby przełożyć to wszystko na matematyczny wykres, powstałabym ciekawa sinusoida. Postanowiłem jednak (w końcu!) napisać recenzję „ostateczną”, którą publikuję bez względu na to, co o płycie „Erik” będę sądził za tydzień, miesiąc czy rok.

W pierwszej kolejności musiałem jednak sięgnąć po dzieła Erika Satie – postaci, którą przy tworzeniu płyty inspirował się Bionulor – z nastawieniem na „Gymnopédies”, a więc ten fragment twórczości francuskiego kompozytora, który stał się główną inspiracją do powstania płyty „Erik”. I gdyby nie fakt, że owa inspiracja wymieniona została w notce prasowej, chyba mało kto zorientowałbym się, że była ona dla Sebastiana Banaszczyka fundamentem pod cały materiał.

„Erik” powstał bowiem według metody twórczej zwanej „100% sound recycling”, czyli bez użycia jakichkolwiek instrumentów, a jedynie na podstawie obróbki konkretnych fragmentów zarejestrowanego już wcześniej dźwięku. Na „Eriku” kompozycji „Gymnopédies” tak naprawdę więc nie ma. Spokojna muzyka napisana około stu lat temu przerodziła się w 2012 roku w strumień ambientowych dźwięków. Bionulor, sięgając po nowe technologie, zmienił podstawową formę utworu, rozłożył ją na czynniki pierwsze i zlepił na nowo w odmiennej – od oryginalnej – kolejności. W efekcie, jak na ambient przystało, „Erik” okazał się materiałem mocno senny i przeznaczony raczej na zimowe wieczory niż wakacyjne wojaże.

Tegoroczny album Bionulora to swego rodzaju próba przedstawienia w nowy sposób rzeczy starych; próba trudna w odbiorze, na której zrozumienie i ewentualną akceptację potrzeba sporo czasu i wytrwałości; w końcu próba udana pod względem muzycznym i nastrojowym; próba na najwyższym poziomie, ale mogąca trafić tylko do fanów tego typu dźwięków. (Mateusz „Axun” Kołodziej)

Bionulor „Erik”
(2012; Requiem Records)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w dwóch szkołach (licealnej i podstawowej) uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Information

This entry was posted on 2012-12-02 by in News and tagged , , , , .

Instagram

#łączynaspamięć
Mamy wsparcie od rodziców, którzy odwiedzili nas, strajkujących, i życzyli wytrwałości oraz spokojnych świąt. #strajknauczycieli #strajk #szkola #nauczyciel #cookies #food #foodphotography #cupcakes #mateuszkolodziej
#WielkaSrodaDlaNauczycieli #strajknauczycieli #strajk #edukacja #szkola #Tarnow #SP5
Ósmoklasiści, przed Wami trzy dni egzaminów. Trzymam za Was kciuki, powodzenia!🤞 #egzamin #egzaminosmoklasisty #egzaminosmoklasisty2019 #szkola #edukacja #mateuszkolodziej
Wczoraj miałem okazję zasiadać w jury piątej edycji Tarnowskiego Przeglądu Muzycznego. Konkurs wygrała grupa Why not? z Pilzna, która w nagrodę wystąpi na głównym koncercie tegorocznych Juwenaliów Tarnowskich. Więcej na ten temat tutaj: https://wp.me/ph4gw-fcC. Moja aktywność poza pracą zawodową nie przenika się z działaniami w szkole, ale w tym wyjątkowym dla polskiej edukacji czasie nie mogłem nie pojawić się na przeglądzie z symbolem strajku i akcji Protest z Wykrzyknikiem. Świetne było to, że ludzie - znajomi i tacy, których widziałem pierwszy raz w życiu - zauważali wykrzyknik, pytali, czasami uwagi szybko przeradzały się w żart, dla innych był to pretekst do wymienienia kilku poważniejszych zdań. Czyli wszystko tak, jak trzeba. Oczywiście serdecznie dziękuję organizatorom przeglądu (przede wszystkim Ewie Judasz, która kolejny raz zaprosiła mnie to współpracy i zasiadania w jury), ludziom z @pwsztar.now, czyli uczelni, którą miałem okazję ukończyć, a czas spędzony w jej murach wspominam zawsze z rozrzewnieniem, kolegom z jury za merytoryczne rozmowy na temat tego, co mieliśmy okazję usłyszeć oraz - przede wszystkim - zespołom, które wzięły udział w wydarzeniu, stanęły w szranki i dały z siebie tego dnia wszystko, co najlepsze. ✌️ Foto: Lidia Jaźwińska / Niezależny Serwis Informacyjny KADR
Nie wiem, czy @geovita.dzwirzyno wspiera #strajknauczycieli, ale ja czas spędzony w tym ośrodku mam do dzisiaj w pamięci. I z kubeczka także pije się wyśmienicie. Piąty dzień #gramnaczarno. #strajk #protest #szkola #edukacja #nauczyciel
%d blogerów lubi to: