AxunArts

o muzyce od 2005 roku

PGR (Projekt Grzegorza Rogali) – Enthuzjazzm

Wyznając regułę, że na poznanie wartościowej muzyki nigdy nie jest za późno, na blogu prezentuję recenzję albumu „Enthuzjazzm” autorstwa Projektu Grzegorza Rogali. Płyta ukazała się w roku ubiegłym i jest debiutanckim materiałem formacji.

Grzegorz Rogala, jak na absolwenta Jazz Institut Berlin oraz stypendystę Berklee College of Music, papiery na granie ma. Udowadnia to zresztą od jakiegoś czasu w ramach Grzegorz Rogala Quartet, formacji Kattorna, czy projekcie Rogala-Janiak Duo. Mniej więcej w 2008 roku puzonista postanowił otworzyć nowy rozdział w swoim muzycznym życiu zakładając imienny zespół – Projekt Grzegorza Rogali, w którym znalazło się także miejsce dla kontrabasisty Łukasza Borowieckiego, perkusisty Michała Bryndala oraz saksofonistki Sagit Zilberman. Grupa w roku ubiegłym oddała w nasze ręce debiutancką płytę „Enthuzjazzm”.

Grzegorz Rogala

„Enthuzjazzm” to w sumie siedem kompozycji. Trzy z nich są pomysłem lidera zespołu, pozostałe, to albo interpretacje dzieł wybitnych artystów (chociażby „Abidan” Johna Zorna), albo własny utwór Sagit Zilberman („Stella By”). Całość osadzona jest mocno w klimacie muzyki żydowskiej. To właśnie elementy dźwiękowe charakterystyczne dla tej kultury wybijają się na plan pierwszy. Tytuły kolejnych utworów sprawiają, że słuchacz znający podstawy języka angielskiego łatwo zorientuje się jakie historie prezentowane są przez muzyków („Israelites Crossing The Red-Sea”, „Hiob/Job”). Dodatkowo, w książeczce dołączonej do płyty, przy wszystkich tytułach, znalazły się krótkie, jednozdaniowe adnotacje streszczające utwory. Nie sposób więc nie zrozumieć kontekstu i przekazu.

Wpływy kultury żydowskiej nie były jedynymi inspiracjami dla Grzegorza Rogali i jego projektu. Na płycie znajdziemy m.in. jazzową ilustrację tradycyjnego polskiego tańca ludowego, jakim jest Mazur („Majazzur”). Pojawia się także akcent kubański („Cuban Report”), który kontynuowany jest w ramach kolejnego projektu Rogali „Latin Fire!”, o którym wspominałem tutaj. A jeśli komuś mało, na dokładkę w zamykającym krążek utworze „Hekhal” gościnnie pojawia się Wujek Samo Zło – znany polski freestyle’owiec, członek Baku Baku Składu. Jak więc widać (zapewnia – także słychać!), muzyka nie zna tutaj pojęcia granic i barier. PGR miesza ze smakiem i wyczuciem, bez najmniejszych problemów bawiąc się dźwiękiem, a o to przecież chodzi. (Mateusz „Axun Kołodziej)

PGR (Projekt Grzegorza Rogali) „Enthuzjazzm”
(2011; Soliton)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w dwóch szkołach (licealnej i podstawowej) uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Information

This entry was posted on 2012-10-28 by in News and tagged , , , , , , , .

Instagram

#łączynaspamięć
Mamy wsparcie od rodziców, którzy odwiedzili nas, strajkujących, i życzyli wytrwałości oraz spokojnych świąt. #strajknauczycieli #strajk #szkola #nauczyciel #cookies #food #foodphotography #cupcakes #mateuszkolodziej
#WielkaSrodaDlaNauczycieli #strajknauczycieli #strajk #edukacja #szkola #Tarnow #SP5
Ósmoklasiści, przed Wami trzy dni egzaminów. Trzymam za Was kciuki, powodzenia!🤞 #egzamin #egzaminosmoklasisty #egzaminosmoklasisty2019 #szkola #edukacja #mateuszkolodziej
Wczoraj miałem okazję zasiadać w jury piątej edycji Tarnowskiego Przeglądu Muzycznego. Konkurs wygrała grupa Why not? z Pilzna, która w nagrodę wystąpi na głównym koncercie tegorocznych Juwenaliów Tarnowskich. Więcej na ten temat tutaj: https://wp.me/ph4gw-fcC. Moja aktywność poza pracą zawodową nie przenika się z działaniami w szkole, ale w tym wyjątkowym dla polskiej edukacji czasie nie mogłem nie pojawić się na przeglądzie z symbolem strajku i akcji Protest z Wykrzyknikiem. Świetne było to, że ludzie - znajomi i tacy, których widziałem pierwszy raz w życiu - zauważali wykrzyknik, pytali, czasami uwagi szybko przeradzały się w żart, dla innych był to pretekst do wymienienia kilku poważniejszych zdań. Czyli wszystko tak, jak trzeba. Oczywiście serdecznie dziękuję organizatorom przeglądu (przede wszystkim Ewie Judasz, która kolejny raz zaprosiła mnie to współpracy i zasiadania w jury), ludziom z @pwsztar.now, czyli uczelni, którą miałem okazję ukończyć, a czas spędzony w jej murach wspominam zawsze z rozrzewnieniem, kolegom z jury za merytoryczne rozmowy na temat tego, co mieliśmy okazję usłyszeć oraz - przede wszystkim - zespołom, które wzięły udział w wydarzeniu, stanęły w szranki i dały z siebie tego dnia wszystko, co najlepsze. ✌️ Foto: Lidia Jaźwińska / Niezależny Serwis Informacyjny KADR
Nie wiem, czy @geovita.dzwirzyno wspiera #strajknauczycieli, ale ja czas spędzony w tym ośrodku mam do dzisiaj w pamięci. I z kubeczka także pije się wyśmienicie. Piąty dzień #gramnaczarno. #strajk #protest #szkola #edukacja #nauczyciel
%d blogerów lubi to: