AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Niechęć – Śmierć w miękkim futerku

Przedwczoraj, 3 kwietnia, swoją premierę miał debiutancki krążek zespołu Niechęć. Płytę zatytułowaną „Śmierć w miękkim futerku” recenzuje Mateusz Kołodziej.

W 2010 roku zaskoczyli wszystkich słuchaczy odważnym podejściem do jazzu, udokumentowanym mini-płytą zatytułowaną po prostu „EP”. Teraz oddali w nasze ręce krążek będący niejako kontynuacją tamtych pomysłów. Na „Śmierci w miękkim futerku” znalazło się zresztą kilka numerów znanych z wcześniejszego wydawnictwa (konkretnie mowa o kompozycjach: „After You”, „Mojry”, „Prozak” i „Taksówkarz”). Wszyscy, którzy wyczuli teraz okazję, aby wytknąć grupie fakt nikłej inwencji twórczej, muszą dać sobie spokój i wrzucić na przysłowiowy luz. Chociaż tytuły czterech kompozycji zostały powtórzone, to zupełnie inny jest ich muzyczny wygląd i kształt.

Słuchając nowych-starych kawałków oraz numerów premierowych, pomysłów Niechęci odmówić nie można – szczególnie, że jazz, a więc nurt stylistyczny, do jakiego grupa zostaje często odgórnie przypisywana, jest dla ich muzyki tylko początkiem. Ten swego rodzaju fundament kompozycyjny, czy, jak kto woli, tzw. punkt wyjścia, prowadzi w zupełne inne rejony. Jeśli można Niechęć porównać do innej formacji (rzecz jasna – wyłącznie w celach lepszego zobrazowania sytuacji), to na krajowej scenie najbliżej będzie im chyba do Pink Freud. Obie grupy, w swoim muzycznych dokonaniach, nie trzymają się sztywno ram narzucanych niejako przez „polską szkołę jazzu”. Idą o krok dalej szukając inspiracji i nowych wyzwań w dubie, drum’n’bassie, rocku, a nawet punk rocku. Wszystko to przy użyciu standardowych, jak na jazzmanów, instrumentów: saksofonu, klawiszy czy gitar oraz małej pomocy ze strony muzyków z Lady Aarp i didżeja Feel-X’a*, którzy w trzech utworach („Taksówkarz”, „Relaks Dub” i kompozycji tytułowej) wsparli zespół w tych „bardziej elektronicznych momentach”.

Niechęć wbrew pozorom wcale nie zniechęca. Wręcz przeciwnie – raz, już samą nazwą (i świetną okładką!) powoduje u potencjalnego słuchacza zaciekawienie projektem; a dwa, gra nadzwyczaj dobrze, co zasygnalizowane zostało dwa lata temu na „EP”. A że dobrych płyt nigdy dość… (Mateusz „Axun” Kołodziej)

* Informacja dla fanów polskiego rapu: tak, tego samego, który współpracował kiedyś z legendarnymi składami Kaliber 44 i Wzgórze Ya-Pa-3.

Niechęć „Śmierć w miękkim futerku”
(2012; Wytwórnia Krajowa)

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w dwóch szkołach (licealnej i podstawowej) uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

5 comments on “Niechęć – Śmierć w miękkim futerku

 1. Laura
  2012-04-05

  oglądałam ten odcinek z Niechęcią. super wykon, czekałam od tamtego dnia na płytę. :)

 2. Jerzyk
  2012-04-05

  Gdzie można kupić płytę? U mnie w empiku nie było i co gorsza Pani nawet nie wiedziało co to za zespół:/

 3. skala
  2012-04-05

  na allegro :)

 4. Płyta do kupienia na stronie wydawcy:
  http://www.wytworniakrajowa.pl/sklep.html

  na allegro:
  http://allegro.pl/niechec-smierc-w-miekkim-futerku-i2254924230.html

  lub ściągnąć za darmo także ze strony wydawcy:
  http://www.wytworniakrajowa.pl/misja.html

 5. quba
  2012-04-06

  nie mogłem być na koncercie ostatnio w urban garden i strasznie żałuję. tym bardziej, że płyta wymiata.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2012-04-05 by in News and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: