AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Emma Dax – Emma Dax

„Ciężko dzielić i analizować różne elementy tej produkcji osobno. Wyraźnie słychać, że teksty i bity uzupełniają się” – pisze o imienne płycie zespołu Emma Dax nasz recenzent.

Fanom polskiej kinematografii, a w szczególności „Seksmisji” Juliusza Machulskiego, nazwa Emma Dax powinna się co najmniej obić o uszy. Jednak jeżeli nie macie pojęcia kim jest owy „muzyczny” twór, muszę was rozczarować. Emma Dax w tym wypadku nie jest jest jedną osobą. Mało tego, muzyczna Emma Dax w swoim składzie nie zawiera w sobie żadnej kobiecej postaci.

Zespół Emma Dax (foto: last.fm)

Jednak nie można powiedzieć, że na płycie nie ma żadnych pierwiastków żeńskich. Mimo faktu, iż tworzy ją trzech facetów – Remek Zawadzki (m.in. Afro Kolektyw), Duże Pe i Goodboy Chris (m.in. Dick4Dick), to jak sami podają, nie brakuje im inspiracji m.in. Genevą Jacuzzi czy Izabelą Trojanowską. Brzmi to egzotycznie – co jednak już nie jest takie oczywiste, kiedy choć jeden raz posłuchamy audycji Dużego Pe w Polskim Radiu.

Bardzo łatwo jednak jest pominąć tę płytę (jak ja na początku) i skwitować to wyrażeniem typu – kolejny elektroniczny „odpał” Dużego Pe. Rzeczywiście, jest to płyta praktycznie oparta o dźwięki syntetyczne i przeznaczona raczej dla osób o szerokich horyzontach muzycznych. Co by nie mówić, tym razem wyjątkowo warto się wczytać w info prasowe tego albumu, ponieważ, jak rzadko kiedy, jest ono prawdą.

Ciężko dzielić i analizować różne elementy tej produkcji osobno. Wyraźnie słychać, że teksty i bity (które typowymi bitami raczej nie są) uzupełniają się. Duże Pe swoimi tekstami łączy, zaryzykuję, poetyckość i nowoczesność. Nie wiem, czy to jest dobre określenie, ale nie potrafię inaczej nazwać wersu brzmiącego jak ten: „Kolejny raz ukradł mi Cię dzień – dlatego gwałcę Cię przez sen”… Tak, polecam utwór „Przez Sen”.

Są na tej płycie momenty, że chce się tańczyć – „Szare Dni”, że chcesz śpiewać refren, chociażby do utworu „Prozaiczne Kilka Kroków”, albo że słuchając ich nie zostaje nic innego jak usiąść i odpoczywać („Intymny Sakrament”).

Podsumowaniem może być podejście do muzyki przez autorów tej płyty. Z tego, co możemy usłyszeć, doskonale słychać pewność siebie i własną wizję tworzenia. To powinno być celem każdego zespołu czy artysty. U nich, wydaje się to być naturalne. Jakkolwiek, jeżeli znacie solowe/inne dokonania tych artystów i w jakimś stopniu odbieraliśmy je pozytywnie, nie powinno być zaskoczenia. (Grzegorz Noszczyk)

Emma Dax „Emma Dax”
(2011; Mystic)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Information

This entry was posted on 2011-11-17 by in News and tagged , , , , , , , .

Instagram

#łączynaspamięć
Mamy wsparcie od rodziców, którzy odwiedzili nas, strajkujących, i życzyli wytrwałości oraz spokojnych świąt. #strajknauczycieli #strajk #szkola #nauczyciel #cookies #food #foodphotography #cupcakes #mateuszkolodziej
#WielkaSrodaDlaNauczycieli #strajknauczycieli #strajk #edukacja #szkola #Tarnow #SP5
Ósmoklasiści, przed Wami trzy dni egzaminów. Trzymam za Was kciuki, powodzenia!🤞 #egzamin #egzaminosmoklasisty #egzaminosmoklasisty2019 #szkola #edukacja #mateuszkolodziej
Wczoraj miałem okazję zasiadać w jury piątej edycji Tarnowskiego Przeglądu Muzycznego. Konkurs wygrała grupa Why not? z Pilzna, która w nagrodę wystąpi na głównym koncercie tegorocznych Juwenaliów Tarnowskich. Więcej na ten temat tutaj: https://wp.me/ph4gw-fcC. Moja aktywność poza pracą zawodową nie przenika się z działaniami w szkole, ale w tym wyjątkowym dla polskiej edukacji czasie nie mogłem nie pojawić się na przeglądzie z symbolem strajku i akcji Protest z Wykrzyknikiem. Świetne było to, że ludzie - znajomi i tacy, których widziałem pierwszy raz w życiu - zauważali wykrzyknik, pytali, czasami uwagi szybko przeradzały się w żart, dla innych był to pretekst do wymienienia kilku poważniejszych zdań. Czyli wszystko tak, jak trzeba. Oczywiście serdecznie dziękuję organizatorom przeglądu (przede wszystkim Ewie Judasz, która kolejny raz zaprosiła mnie to współpracy i zasiadania w jury), ludziom z @pwsztar.now, czyli uczelni, którą miałem okazję ukończyć, a czas spędzony w jej murach wspominam zawsze z rozrzewnieniem, kolegom z jury za merytoryczne rozmowy na temat tego, co mieliśmy okazję usłyszeć oraz - przede wszystkim - zespołom, które wzięły udział w wydarzeniu, stanęły w szranki i dały z siebie tego dnia wszystko, co najlepsze. ✌️ Foto: Lidia Jaźwińska / Niezależny Serwis Informacyjny KADR
Nie wiem, czy @geovita.dzwirzyno wspiera #strajknauczycieli, ale ja czas spędzony w tym ośrodku mam do dzisiaj w pamięci. I z kubeczka także pije się wyśmienicie. Piąty dzień #gramnaczarno. #strajk #protest #szkola #edukacja #nauczyciel
%d blogerów lubi to: