AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Radiohead – The King of Limbs

Kochaj albo rzuć. Tym jednym zdaniem mogę zrecenzować najnowszy album Radiohead. Bo to jedno zdanie idealnie oddaje dalszą treść tej recenzji.

Fani Radiohead od lat są podzieleni na tych, którzy wolą ich twórczość z czasów „Pablo Honey”„Ok Computer” oraz tych, którzy słuchają zespołu od ich przełomowego albumu „Kid A”. I nadal ta pierwsza część doszukuje się w każdym albumie elementów muzyki charakterystycznej dla pierwszego okresu zespołu, ale powiedzmy sobie szczerze: tamtego Radiohead już od dawna nie ma – od 11 lat dokładnie mówiąc… Bo „Kid A” był rewolucją, płytą, która na zawsze odmieniła ich muzyczne brzmienie. I prawda jest taka: od czasu tego właśnie krążka nie nagrali gorszego albumu (z wyłączeniem siostry bliźniaczki „Amnesiac”). Rewelacyjne „Hail to the Thief” oraz „In Rainbows” sprawiły, iż od tego zespołu zawsze oczekiwano albumów na poziomie. A oni mają gdzieś – przemysł muzyczny, oczekiwania i wszystko, co z tym związane. Chcą nagrać płytę, to ją nagrywają, chcą ją wydać, wydają, bez zbędnego zamieszania i walki o sprzedaż. Grają, bo chcą, grają, bo kochają muzykę i dzięki temu są niezastąpionym zespołem na dzisiejszym rynku fonograficznym.

Radiohead „The King of Limbs”

Nie inaczej jest z ósmym albumem grupy, opublikowanym w piątek „The King of Limbs”. W poniedziałek ogłosili opublikowanie płyty w Internecie (już wcześniej uczynili tak z „In Rainbows”), termin pierwotnie wyznaczono na sobotę. Jednak w piątek stwierdzili, że wszystko jest już gotowe, więc czemu nie dać płyty fanom dzień wcześniej? I takim to sposobem zaprzyjaźniam się z Królem już od piątkowej nocy. I takim oto sposobem za siedem euro (najtańsza wersja płyty w formacie MP3) jestem w niebie.

Tak, już zdążyłam przeczytać niektóre recenzje, czy też podsłuchać w Trójce. Nie podoba się ten album dziennikarzom, oj nie. Mówią, że Radiogłowi się powtarzają, są nudni, za głośni, że Thom Yorke jak zwykle jęczy, że album za krótki, i w ogóle, że nie. Ja mówię, że TAK. Radiohead nagrał idealny album, o idealnym czasie i ilości utworów (osiem; czas trwania 37:40 min), z idealnie jęczącym Thomem, wciągającymi dźwiękami, z wszystkim, za co ten zespół się kocha. Ich albumy zawsze stanowiąc coś na kształt całości i nie inaczej jest z „The King of Limbs”. Krążek wciąga, jest pełen muzycznych smaków, które wychwytujemy przy uważnym odsłuchiwaniu na słuchawkach. Z klaskanym singlem „Lotus Flower”, wyjątkowo gitarowym „Give up the Ghost”, prawie instrumentalnym „Feral”. Właściwie wyróżnianie utworów już jest grzechem, tego albumu trzeba słuchać w całości. Od pierwszych dźwięków po ostatnie wiemy, z jakim zespołem mamy do czynienia. Od pierwszego do ostatniego słowa wiemy, kto pisał teksty utworów. Po prostu czysta magia…

Radiohead (foto: Kevin Westenberg)

Kochaj albo rzuć, powtórzę. Fani już się zachwycają, krytycy już krytykują. Sama nie potrafię obiektywnie podejść do tego krążka i grupy, do tej muzyki, bo jak już pewnie się domyśliliście uwielbiam Radiohead. I wiem, że wiele razy pisałam o jakiejś płycie bądź wykonawcy „jeden z najlepszych”, ale tym razem z całą świadomością i odpowiedzialnością napiszę: Radiohead to najlepszy zespół na świecie. Gdy skończyłam za pierwszym razem słuchać ich ostatniego albumu, mój odtwarzacz przełączył się na płytę Arcade Fire „Funeral”. Wtedy pomyślałam, że brytyjski Radiohead i kanadyjskie Arcade Fire to najlepsze obecnie zespoły na świecie. Bez zbędnego patosu i komercji. Zespoły, dla których liczy się tylko muzyka i fani, i dopóki nadal będą tak szczerze i genialnie grać, nie będzie zespołu lepszego od tych dwóch. (Agata Kozłowska)

Reklamy

25 comments on “Radiohead – The King of Limbs

 1. adrian
  2011-02-20

  zgadzam się z panią, świetna recenzja. a ta płyta jest przełomowa w pewnym stopniu, należy tylko trochę „inteligentnie” do tego podejść. Radiohead dużo wymaga od słuchacza, i daje za to dużo więcej.

  Polubienie

 2. Pisałem to już Agacie na priv, tutaj dla informacji ogólnej: bardzo dobra płyta, którą trzeba poznać. Zresztą po rekomendacji w recenzji to już wiecie. :)

  Polubienie

 3. agatamatylda
  2011-02-20

  Mateusz, przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale rzadko kiedy na maila wchodzę :D Dzięki za szybką publikację, polecenie i w ogóle to samo co zawsze;)
  Panie Adrianie, dziękuję za miłe słowa:)! Zgadzam się z pana opinią, że Radiohead wiele wymaga i jeszcze więcej daje, wiem to po sobie:)

  Polubienie

 4. Ewa
  2011-02-21

  Dokładnie tak! Dzięki za pozytywną recenzję, podłamały mnie nieco te negatywne, dziennikarskie… jak dla mnie płyta rewelacyjna!

  Polubienie

 5. Crow0
  2011-02-21

  Zazwyczaj Ci dziennikarze to zwyczajne pismaki. Bełkocąc coś o braku innowacyjności nowego albumu. Ktoś widział Rolling Stonesów naparzających na konsoletach djowskich. Owszem, była by to innowacja ale nie tędy droga. Porzućmy stereotypy i opiniotwórczość. Nie polegajmy na cudzym, często błędnym zdaniu. Ci ludzie nie wiedzą czym jest sztuka, są chętnymi rozgłosu, zazdrosnymi zarozumialcami. Dla takich mam jedną radę. Wzbudzić w ludziach te uczucia które wzbudza Radiohead

  Polubienie

 6. kruk
  2011-02-21

  Najlepszym zespołem był Joy Division.
  O ile Kid A był dobrym albumem to reszta jest popową mazią.
  Powodzenia.

  Polubienie

 7. Agata
  2011-02-21

  Kruk – nie pisałam o tym, kto był, a KTO JEST. Zasadniczo duża różnica. Popowa maź, z której strony? A nie dziękuję i pozdrawiam.

  Polubienie

 8. Kama
  2011-02-21

  przecież wszyscy dobrze wiedzą, że najlepszym zespołem był, jest i będzie The Beatles. :)

  Polubienie

 9. Crow0
  2011-02-21

  Nie ma czegoś takiego jak najlepszy zespół. A stwierdzenie, że Radiogłowi są mazią i to popową jest dalekie od prawdy. Chciałbym się jeszcze dowiedzieć, czytając słowa krytyki od kruka, czego ludzie chcą od Amnesiac. Jak dla mnie to jedna z najważniejszych płyt jakie wydano.

  Polubienie

 10. Kapiszon_KRK
  2011-02-21

  pisanie, że Radiohead to pop równa się bredniom. jeśli Radiohead to pop, czym jest Lady Gaga i Katy Perry?

  Polubienie

 11. Crow0
  2011-02-21

  Masową i komercyjną muzyką, co nie wyklucza jakości. Wkurza mnie krytyka pozbawiona konkretnych argumentów. Czytałem z ciekawości parę recenzji i mogę stwierdzić jedno. Były pisane na szybko. Słucham ktoryś raz z kolei kawałków z nowego krążka i mam coraz wieksze gały. Z zachwytu.

  Polubienie

 12. Agata
  2011-02-21

  Kama – tak, tak, tak i jeszcze raz tak!:) Mimo, iż nikt nie jest w stanie Im dorównać, raz na jakiś czas pojawiają się tacy, co prawie dotykają Ich stóp:)
  Prawda jest taka, że każdy postrzega muzykę inaczej, co wynika z wrażliwości, oraz tego, czego szukamy w muzyce. I to, że mnie samej nowy album Radiohead się podoba nic nie oznacza – nikt nie musi się tym kierować bądź w ogóle uważać, że moje zdanie w tej sprawie się liczy. Miałam już nie pisać tej recenzji, bo pomyślałam, czy mam prawo w ogóle się ze to brać? Żadne słowa nie są w stanie oddać klimatu i uroku tej płyty. Każdy powinien mieć swoje zdanie na jej temat, odbierać ją przez pryzmat własnych uczuć.

  Polubienie

 13. Crow0
  2011-02-21

  Święta racja. Dla mnie Radiohead są poza jakąś krytyką, i tą dobrą i złą. Dla nich liczy się muzyka i fani. Mimo, iż cały czas ewoluują, wychodzi im to na dobre, bo nie zmieniają jednocześnie siebie. Tu nie chodzi o żadne rewolucje, bo w muzyce to rzecz względna. Oni podążają własnymi ścieżkami, nikt nie kroczy z nimi. Są poza czasem. To skromne chłopaki. Jak dla mnie geniusze, którzy jednocześnie sami do tego geniuszu nie wyrastający, skromni.

  Polubienie

 14. olciak
  2011-02-23

  Grtuluje! recenzja została najlepiej oceniona przez portal http://www.megarecenzje.pl, spodobała się nawet bardziej niż recenzja zawodowego „krytyka” z Machiny, to świadczy o tym, że tylko prawdziwy i potrafiący obiektywnie fan potrafi dobrze zrecenzować cd. Myślę, że pisanie tu jaki zespól jest najlepszy itp jest nie na miejscu, bo dla każdego jest to cos innego, tu powinny pojawić się komentarze dotyczące Radiohead. Ja miałam okazje słuchać w pr3 i uważam, że płyta ma coś niesamowitego w sobie, dla mnie nie jest radiowa..jest osobista! i dlatego już niebawem pojawi sie w moim iphodzie i bedzie mi towarzyszyć każdego dnia, będę ją smakować kawałkami :) i wam też polecam!
  A Agacie gratulejszyn!:)

  Polubienie

 15. Kama
  2011-02-23

  10 to maxymalna ocena portalu megarecenzje.pl przeliczona ze skali jaką mają tutaj na axunarts. Agata wystawiła płycie max punktów (6/6), a więc oni również to zrobili po przeliczeniu. te punkty obok recenzji nie są ocenami tekstów. ;) skala 1-10 służy później do wyciągnięcia średniej ze wszystkich recenzji i określeniu, która płyta jest najlepsza wg krytyków publikujących w internecie.

  Polubienie

 16. Zgadzam się, Kama wszystko dokładnie wyjaśniła.
  Nie zmienia to jednak faktu – recenzja Agaty jest najlepszym tego typu tekstem w polskim internecie dotyczącym nowej płyty Radioehad.

  Polubienie

 17. olciak
  2011-02-23

  I tego się trzymajmy a teraz słuchamy R. :)

  Polubienie

 18. bebex
  2011-03-01

  Gdzieś w Internecie przeczytałem kuriozum, że Radiohead nagrał „pseudo EPke złożoną z odpadów” także bardzo cieszę się, że miałem przyjemność przeczytać tę recenzję, która oddaje honor tej płycie. Pozdrawiam!

  Polubienie

 19. gg
  2011-03-03

  Radiohead to typowa hipsterska popelina, nie rozumiem tych orgazmów.

  Polubienie

 20. Anonim
  2011-03-03

  przez orgazm twoich starych na swiat przyszedl taki imbecyl z chorymi uszami jak ty.

  Polubienie

 21. gg
  2011-03-03

  Anonim
  Marzec 3, 2011 o 15:19 – uszy mam zdrowe, hipsterku. Ja po prostu ‚nie rozumiem ALTERNATYWY’.

  Polubienie

 22. Agata
  2011-03-03

  Proszę, może dbajcie o kulturę osobistą…
  Każdy ma inny gust i inne zdanie, co dla jednego jest super niekoniecznie będzie tym dla drugiej osoby. A czy Radiohead to alternatywa? Cóż, odpowiedź pozostawiam Wam.
  Bebex – dziękuję uprzejmie, dla Radiohead „mogę wszystko”, także musiałam bronić honoru „Króla”:)
  Pozdrawiam.

  Polubienie

 23. martini
  2011-03-14

  Witam, recenzja oddaje moje odczucia po wysłuchaniu całości, byłem sceptyczny co to tego albumu, ale przekonałem się od drugiego przesłuchania do dźwiękowaej podróży, jaką zaserwował nam zespół. Nie bez wpływu jest to, że kocham ambient, jednak RH wydaje się, robię świetne albumy bez żadnego wysiłku. Zapraszam do spoglądania na bloga, który jest zalinkowany w nicku. Pozdrawiam Pani Agato!

  Polubienie

 24. Agata
  2011-03-14

  Dziękuję za miłe słowa i z przyjemnością zaglądam na bloga ;)! Pozdrawiam serdecznie.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Information

This entry was posted on 2011-02-20 by in News and tagged , , , , , , .

Instagram

#łączynaspamięć
Mamy wsparcie od rodziców, którzy odwiedzili nas, strajkujących, i życzyli wytrwałości oraz spokojnych świąt. #strajknauczycieli #strajk #szkola #nauczyciel #cookies #food #foodphotography #cupcakes #mateuszkolodziej
#WielkaSrodaDlaNauczycieli #strajknauczycieli #strajk #edukacja #szkola #Tarnow #SP5
Ósmoklasiści, przed Wami trzy dni egzaminów. Trzymam za Was kciuki, powodzenia!🤞 #egzamin #egzaminosmoklasisty #egzaminosmoklasisty2019 #szkola #edukacja #mateuszkolodziej
Wczoraj miałem okazję zasiadać w jury piątej edycji Tarnowskiego Przeglądu Muzycznego. Konkurs wygrała grupa Why not? z Pilzna, która w nagrodę wystąpi na głównym koncercie tegorocznych Juwenaliów Tarnowskich. Więcej na ten temat tutaj: https://wp.me/ph4gw-fcC. Moja aktywność poza pracą zawodową nie przenika się z działaniami w szkole, ale w tym wyjątkowym dla polskiej edukacji czasie nie mogłem nie pojawić się na przeglądzie z symbolem strajku i akcji Protest z Wykrzyknikiem. Świetne było to, że ludzie - znajomi i tacy, których widziałem pierwszy raz w życiu - zauważali wykrzyknik, pytali, czasami uwagi szybko przeradzały się w żart, dla innych był to pretekst do wymienienia kilku poważniejszych zdań. Czyli wszystko tak, jak trzeba. Oczywiście serdecznie dziękuję organizatorom przeglądu (przede wszystkim Ewie Judasz, która kolejny raz zaprosiła mnie to współpracy i zasiadania w jury), ludziom z @pwsztar.now, czyli uczelni, którą miałem okazję ukończyć, a czas spędzony w jej murach wspominam zawsze z rozrzewnieniem, kolegom z jury za merytoryczne rozmowy na temat tego, co mieliśmy okazję usłyszeć oraz - przede wszystkim - zespołom, które wzięły udział w wydarzeniu, stanęły w szranki i dały z siebie tego dnia wszystko, co najlepsze. ✌️ Foto: Lidia Jaźwińska / Niezależny Serwis Informacyjny KADR
Nie wiem, czy @geovita.dzwirzyno wspiera #strajknauczycieli, ale ja czas spędzony w tym ośrodku mam do dzisiaj w pamięci. I z kubeczka także pije się wyśmienicie. Piąty dzień #gramnaczarno. #strajk #protest #szkola #edukacja #nauczyciel
%d blogerów lubi to: