AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Eldo w nowym podręczniku do języka polskiego

Ta informacja była mi znana od kilku tygodni. Przez ten czas próbowałem ustalić jednak, czy jest to faktycznie prawda, a jeśli tak, to w jakim podręczniku owy tekst się znajduje. Niestety, nowych faktów ustalić się nie udało*, więc piszę tyle, ile wiem.

Jeden z tekstów warszawskiego rapera Eldo (właściwie Leszka Kaźmierczaka) trafił do proponowanego (i zatwierdzonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej!) przez jedno z wydawnictw edukacyjnych podręcznika do języka polskiego. Mowa o utworze „Są rzeczy, których chciałbym nie pamiętać” z płyty „27”, która swoją premierę miała w 2007 roku.

Niestety, jak zwykle nie obyło się bez błędów. Tekst piosenki został w jednym fragmencie źle przedrukowany. Mowa o wersie, który w oryginale brzmi: Robię salat i jestem pełen spokoju, w którym to zamiast słowa oznaczającego muzułmański rytuał modlitewny (raper wyznaje bowiem islam), użyte zostało polskiego słowo salta. Cenzura? Zwykły błąd? Prowokacja? Sami przyznacie – sytuacja dość komiczna. Także tutaj prośba do wszystkich nauczycieli, którzy jakimś cudem czytają AxunArts i będą korzystać z podręcznika zawierającego ten tekst – zwróćcie proszę na to uwagę i wytłumaczcie młodzieży różnicę.

Poniżej zdjęcia stron z podręcznika, które obiegły Internet, portret rapera (aby zobaczyć w pełnych rozmiarach, kliknij na miniaturkę) oraz możliwość odtworzenia utworu „Są rzecz, których…”.

Nie będę ukrywał, że fakt znalezienia się takiego tekstu w podręczniku do języka polskiego bardzo mnie cieszy – nawet jeśli został on umieszczony w tej części książki, w której znajdują się tzw. teksty ponadprogramowego, które przez większość nauczycieli (i uczniów także) omijane są szerokim łukiem. Może właśnie przez tego typu akcje młodzi Polacy zaczną więcej czytać?

* Wiadomości, które wysłałem na adresy mailowe kolejnych wydawnictw, nie doczekały się odpowiedzi. Z innych źródeł natomiast udało mi się ustalić, że podręcznikiem, w którym znajdziemy tekst Eldo, jest „Język polski. Swoimi słowami” (klasa 2; podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego) wydawnictwa Nowa Era. Przedruk wspomnianego wcześniej utworu ulokowany został w Rozdziale IX – Różnorodność, dział 4. Wieczny buntownik.

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w jednym z liceów uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

3 comments on “Eldo w nowym podręczniku do języka polskiego

 1. girdsfjg
  2011-11-29

  Chcę się uczyć z takich podręczników! Do tego dajcie więcej tekstów Eldo i Ostrego!

 2. i
  2011-11-30

  podręcznik do klasy drugiej gimnazjum – „Swoimi słowami”

 3. Mateusz Puścian
  2012-03-09

  ubóstwiam eldoke i cieszy mnie ten fakt iż polska młodziesz będzie mogła zweryfikować jego tekst

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: