AxunArts

o muzyce od 2005 roku

V/A – Gajcy

Zdopingowany liczbą czytań zapowiedzi płyty ze śpiewanymi tekstami Tadeusza Gajcego, którą kiedyś opublikowałem na łamach blogu, postanowiłem iść za ciosem (jak powstaniec z 1944 roku) i przygotować dla Was jej recenzję. Uprzedzam, iż nie przyszło mi to łatwo, bowiem oceniać muzyczne wersje poezji i to jeszcze okresu wojennego jest bardzo trudno. Niemniej zapraszam do lektury.

Ostatnio w Polsce mamy pewną modę wydawania płyt z muzycznymi adaptacjami poezji różnych twórców. Wspomnę jedynie o czterech najbardziej godnych uwagi: „Rymy częstochowskie”, „Broniewski”, „Wyspiański wyzwala” oraz „Poeci”. Nie jest to wcale moda zła, a wręcz przeciwnie – takie inicjatywy cieszą mnie bardzo, bo kto nie jak idole młodzieży (w sensie gwiazdy sceny muzycznej) przekonają młodsze pokolenie do sięgnięcia po książkę z prozą lub tomik poezji? Nauczyciele już dawno stracili autorytet i w oczach uczniów są po prostu nieodłącznym fragmentem szkolnego krajobrazu – tak samo jak przerwa, szatnia czy kreda. Dzięki takim płytom i piosenkom na nich zawartych, połączyć można miłe i pożyteczne z nieuniknioną, często nielubianą, analizą wiersza.

Płyta „Gajcy” jest jednym z elementów akcji Pamiętamy ’44 zorganizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 65. rocznicy wybuchu walk w stolicy. W jej realizacji udział wzięli muzycy znani nad Wisłą – Kazik Staszewski, Lech Janerka, zespoły Armia, Agressiva 69, Pogodno, Pustki i inni. Ich interpretacja wierszy wojennego poety okazała się strzałem w dziesiątkę, przynajmniej dla mnie. Album jest czymś naprawdę wyjątkowym, czymś, co warto znać nie tylko z tytułu.

Płyta z poezją Tadeusza Gajcego zatytułowana po prostu „Gajcy”

Recenzując tę płytę nie będę zagłębiał się w gatunki i typy muzyki, jakie możemy na niej usłyszeć. Jest to niepotrzebne. Ważniejszy od tego jest fakt, że teksty autorstwa poety-żołnierza zostały tutaj wykonane w taki sposób, że od razu przywołują przed oczyma wojenne sceny poprzedzone pożegnaniami z bliskimi („Moja mała” w interpretacji Żywiołaka) czy walczącą Warszawę („Śpiew murów” grupy Dezerter). Niemal wszystkie wykonania są warte naszej uwagi, jednak szczególnie polecam zapoznanie się z „Nocą Wigilijną” w wykonaniu Karoliny Cichej (świetny pomysł połączenia w podkładzie melodii z kolędy „Chwała na wysokości”), rozpoczynającym płytę „Pytaniem” w wersji reggae Maleo, „Bajką” w interpretacji grupy Kawałek Kulki oraz „Modlitwą za rzeczy”, którą zaśpiewał w swoim stylu pan Staszewski.

„Gajcy” to płyta, jak już wcześniej wspominałem, wyjątkowa. Wyjątkowa z kilku powodów: przypomina twórczość poety trochę zapomnianego, będącego w ciągłym cieniu innych przedstawicieli apokalipsy spełnionej – Baczyńskiego, Białoszewskiego, Różewicza czy Borowskiego; przywołuje pamięć o wydarzeniu ważnym w historii naszego kraju, jakim był powstańczy zryw mieszkańców stolicy w 1944 roku; i w końcu łączy odległe czasowo pokolenia – wojenne oraz to obecne, XXI-wieczne. I to są właśnie trzy powody, dla których materiał ten nie osiągnie sukcesu komercyjnego, który zresztą nie jest w tym wypadku najważniejszy. Istotniejsze od popularności tego projektu jest raczej on sam, jego poziom artystyczny i to, że został sfinalizowany, dzięki czemu każdy zainteresowany (w tym mam nadzieję i Ty) może nabyć go w formie fizycznej w każdym dobrym sklepie muzycznym, do czego oczywiście bardo gorąco zachęcam.

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w dwóch szkołach (licealnej i podstawowej) uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Instagram

#łączynaspamięć
Mamy wsparcie od rodziców, którzy odwiedzili nas, strajkujących, i życzyli wytrwałości oraz spokojnych świąt. #strajknauczycieli #strajk #szkola #nauczyciel #cookies #food #foodphotography #cupcakes #mateuszkolodziej
#WielkaSrodaDlaNauczycieli #strajknauczycieli #strajk #edukacja #szkola #Tarnow #SP5
Ósmoklasiści, przed Wami trzy dni egzaminów. Trzymam za Was kciuki, powodzenia!🤞 #egzamin #egzaminosmoklasisty #egzaminosmoklasisty2019 #szkola #edukacja #mateuszkolodziej
Wczoraj miałem okazję zasiadać w jury piątej edycji Tarnowskiego Przeglądu Muzycznego. Konkurs wygrała grupa Why not? z Pilzna, która w nagrodę wystąpi na głównym koncercie tegorocznych Juwenaliów Tarnowskich. Więcej na ten temat tutaj: https://wp.me/ph4gw-fcC. Moja aktywność poza pracą zawodową nie przenika się z działaniami w szkole, ale w tym wyjątkowym dla polskiej edukacji czasie nie mogłem nie pojawić się na przeglądzie z symbolem strajku i akcji Protest z Wykrzyknikiem. Świetne było to, że ludzie - znajomi i tacy, których widziałem pierwszy raz w życiu - zauważali wykrzyknik, pytali, czasami uwagi szybko przeradzały się w żart, dla innych był to pretekst do wymienienia kilku poważniejszych zdań. Czyli wszystko tak, jak trzeba. Oczywiście serdecznie dziękuję organizatorom przeglądu (przede wszystkim Ewie Judasz, która kolejny raz zaprosiła mnie to współpracy i zasiadania w jury), ludziom z @pwsztar.now, czyli uczelni, którą miałem okazję ukończyć, a czas spędzony w jej murach wspominam zawsze z rozrzewnieniem, kolegom z jury za merytoryczne rozmowy na temat tego, co mieliśmy okazję usłyszeć oraz - przede wszystkim - zespołom, które wzięły udział w wydarzeniu, stanęły w szranki i dały z siebie tego dnia wszystko, co najlepsze. ✌️ Foto: Lidia Jaźwińska / Niezależny Serwis Informacyjny KADR
Nie wiem, czy @geovita.dzwirzyno wspiera #strajknauczycieli, ale ja czas spędzony w tym ośrodku mam do dzisiaj w pamięci. I z kubeczka także pije się wyśmienicie. Piąty dzień #gramnaczarno. #strajk #protest #szkola #edukacja #nauczyciel
%d blogerów lubi to: