AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Maya Filipič – Between Two Worlds.

Strona Jamendo.com oznajmiła mi, iż mam do przesłuchania ponad 16 tysięcy albumów. Postanowiłem nie próżnować i wziąć się od razu do roboty. Wizja tak dużej liczby nieznanych płyt przestraszyła mnie lekko. Nie wiedziałem od czego zacząć. Postanowiłem więc sprawdzić listę krążków najchętniej słuchanych i tym samym trafiłem na płytę pani Filipič, zatytułowaną „Between Two Worlds”.

Maya Filipič urodziła się w Lublanie, w Słowenii. Jeszcze przed pójściem do szkoły muzycznej, a więc przed 8 rokiem życia, wiedziała już, że swoją przyszłość chce związać z muzyką i grą na fortepianie. Edukację muzyczną kontynuowała aż do drugiego roku studiów. Jednak sztywne ograniczenia i uczelniane rygory nie były jej odzwierciedleniem muzyki. Maya nie chciała być po prostu kolejnym dyplomowanym pianistą z brakiem perspektyw na dalsze życie. Przerwała studia i zaczęła stąpać swoimi ścieżkami. Po okresie podróżowania po całym świecie, Filipič zamieszkała ostatecznie w północno-zachodniej Hiszpanii, w liczącym niecałe 200 tys. mieszkańców mieście Burgos. Tam też nagrała swój pierwszy solowy album i zatytułowała go „Between Two Worlds”.

Materiał zawarty na płycie to odzwierciedlenie tego, co działo się w sferze emocjonalnej pianistki w ostatnim czasie. Rozdarcie między rozsądkiem, a chęcią samorealizacji – tego jest tutaj najwięcej. Tytułowe dwa światy, to tak naprawdę stare i nowe perspektywy, horyzonty jakie otworzyły się przed artystką oraz to, co zostało za jej plecami.

Maya opowiada nam także po przez swoją grę historie legendarnego miasta Emona, którego jądro leży na terenie jej rodzinnej Lublany. Emona założona przez rzymskich wojowników na przełomie 15 i 14 roku p.n.e. była częścią rzymskiego prowincji Panonia. Ostatecznie forteca wraz z otaczającymi ją zabudowaniami została zniszczona w 452 roku. Na płycie „Between Two Worlds” legendarnemu miastu poświęcone jest aż sześć, następujących kolejno po sobie kompozycji. Odzwierciedlają one wzloty i upadek metropolii, spokojne życie oraz to, co wydarzyło się na chwile przed jej zdobyciem i zrównaniem z ziemią.

Ogółem, materiał Filipič pochodzący z sierpnia ubiegłego roku, to jedenaście ciekawych kompozycji, z których te, nawiązujące do starej części Lublany, prezentują się najlepiej. Pozostałe utwory, to dobre uzupełnienie albumu, który według mnie zasłużenie cieszy się tak dużą popularnością wśród użytkowników serwisu Jamendo.com. Jeśli tylko macie ochotę przesłuchać w całości płyty „Between Two Worlds”, zapraszam tutaj.

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w dwóch szkołach (licealnej i podstawowej) uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Information

This entry was posted on 2009-02-27 by in News and tagged , , , , , , .

Instagram

"Accumulated Thoughts", czyli muzyczna wizja Franciszka Pospieszalskiego na trzy instrumenty. Recenzja ➡️ htpps://wp.me/ph4gw-fds. @franciszekpospieszalski #muzyka #music #jazz #recenzja #review #axunarts #polishjazz #polishmusic
Jeśli ktoś pyta mnie, co jest najlepsze na stres, odpowiadam: muzyka. Co konkretnie? To już zależy od indywidualnych upodobań, ale są też tytuły uniwersalne, które powinny spasować każdemu. Chociażby muzyka z pierwszego filmu o Jamesie Bondzie, "Dr. No". Winyl był ostatnio w @biedronka_sklep, więc kupiłem razem z bułkami i sokiem. Cztery lata temu na #axunarts pisałem nieco więcej o utworze "Kingston Calypso", jaki znajduje się na tym albumie ➡️ https://wp.me/ph4gw-_cN8. #muzyka #music #reggae #ska #jamesbond #ost #drno #soundtrack #muzykafilmowa #film #movie #terazslucham #nowlistening #byronlee #byronleeandthedragonaires #seanconnery #ursulaandress
Pięć lat temu zmarł Tadeusz Różewicz - poeta, który zasługiwał na Nobla, ale Nobel nie zasłużył na niego. Dwa lata temu napisałem tekst związany z postacią Różewicza, gdzie jeden akapit jest dalej bardzo aktualny. ➡️ https://wp.me/ph4gw-e1k #poezja #TadeuszRozewicz #Rozewicz #muzyka #nauczyciel #szkola #axunarts #mateuszkolodziej fot. fragment okładki książki "To i owo"
Strasznie irytuje mnie brak kultury słowa we współczesnym dziennikarstwie oraz wszechobecne chamstwo w wypowiedziach polityków. O tym krótki wpis. Zapraszam na ➡️ fb.com/M.Kolodziej.belfer lub ➡️ mkolodziej.wordpress.com. #media #dziennikarstwo #polityka #kultura #kulturaslowa #nauczyciel #edukacja #szkola #blog #mateuszkolodziej
#łączynaspamięć
Mamy wsparcie od rodziców, którzy odwiedzili nas, strajkujących, i życzyli wytrwałości oraz spokojnych świąt. #strajknauczycieli #strajk #szkola #nauczyciel #cookies #food #foodphotography #cupcakes #mateuszkolodziej
%d blogerów lubi to: