AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Bruce Springsteen – Working on a Dream.

Premiera nowej płyty Bruce’a Springsteena, zatytułowanej „Working on a Dream” miła miejsce 26 stycznia. Czy watro udać się do sklepu muzycznego i kupić ten album? Sprawdźcie to już teraz, czytając poniższą recenzję.

Ostatni krążek „Bossa” („Magic” z 2007 roku) był dla mnie wielkim zaskoczeniem. Nie podejrzewałem, że kiedykolwiek muzyk ten wróci jeszcze do formy, jaką prezentował przed kilkunastoma laty. Jednak, ku uciesze fanów, udało się. Płyta „Working on a Dream” jest tego potwierdzeniem.

Trzeba powiedzieć, że Bruce jak na starego muzycznego wygę przystało, wiedział w jaki sposób zapewnić promocję nowego wydawnictwa i to tanim kosztem. Poprzednia płyta trafiła do sklepów w okresie, kiedy Ameryka nienawidziła G.W. Busha najbardziej. „Working on a Dream” dostaliśmy niemal równo z zaprzysiężeniem Baracka Obamy. Springsteen to także jeden z wielu muzyków, którzy zaangażowali się w kampanię prezydencką obecnego rezydenta Białego Domu. Tytuł płyty (pl. „pracując nad marzeniem”) oddaje zresztą to, co było głównym przesłaniem Obamy do rodaków. Dodatkową przynętą jest umieszczenie na krążku, jako bonus, utworu „The Wrestler” – kompozycji z filmu o tym samym tytule, za którą Springsteen zdążył już otrzymać nagrodę Złotego Globu w kategorii Najlepsza Piosenka Filmowa. Czy do promocji materiału potrzeba było czegoś więcej?

Album więc jeszcze przed premierą stał się hitem. Teraz przyszedł jednak czas zweryfikować to wszystko, co mówiło się na jego temat.

Trzeba jednoznacznie powiedzieć, że ewentualny sukces płyty nie może zostać zrzucony na sprawy polityczno-promocyjne. Zgodnie z powiedzeniem, że „dobra muzyka broni się sama”, album Springsteena sam zdobędzie serca słuchaczy na całym świecie. Skąd ta moja pewność? Już tłumaczę. „Boss” jako pierwszy barda Stanów Zjednoczonych, daje nam popis w opowiadaniu historii (nie)zwykłych i dotykających każdego z nas. I może się wydawać, że np. my – Polacy, nie będziemy mogli nic z nich zrozumieć i wyciągnąć żadnych wniosków. Tak jednak nie jest. Problemy poruszane przez artystę są uniwersalne i to jest właśnie wielką siłą tej płyty.

Muzycznie Springsteen niczego odkrywczego nie zrobił. Jednak razem z producentem albumu Brendanem O’Brienem i zespołem The E Street Band, stworzył krążek, którego słuchanie sprawia samą przyjemność. Zapewne duża w tym zasługa nakierowania tekstów i muzyki na tematykę „mającą podnieść człowieka na duchu”. Oprócz ‚radiowych’ melodii takich jak „This Life” czy „Surprise, surprise”, usłyszymy tutaj troszkę gitarowego rocka (singlowe „My Lucky Day”) i bluesa („Good Eye”). Do tego wszystkiego mała nutka w klimacie country w „Tomorrow Never Knows”.

Płyta „Working On A Dream” oprócz podstawowej wersji, ukazała się również w wersji podwójnego winylu oraz CD+DVD (krążek DVD zawiera 40-minutowy materiał filmowy o powstawaniu płyty oraz wywiadami z muzykami).

Reasumując, Bruce Springsteen swoją nową płytą pokazał, że jako artysta ma jeszcze wiele do powiedzenia – nawet jeśli są to już bardziej sprawy polityczno-społeczne, niż sama muzyka.

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w dwóch szkołach (licealnej i podstawowej) uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

One comment on “Bruce Springsteen – Working on a Dream.

  1. Bioły
    2009-02-11

    płyta może i przyjemna jak ktoś lubi takie granie. jednak do klasycznych pozycji z dyskografii springsteena to jej daleko.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2009-02-08 by in News and tagged , , , .
%d blogerów lubi to: