AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Robben Ford – Truth.

Jeśli miałbym wybierać najlepszego jazzowo-bluesowego gitarzystę, mistrza tych klimatów po wsze czasy, bez chwili zastanowienia odparłbym – Robben Ford. Jeśli to dla mnie tak oczywiste, jak równanie 2+2=4. A teraz chcę Wam powiedzieć prawdę o płycie „Truth”.

Wiem, że na widok mojej powyższej opinii fani takich bluesowych tuz gitary jak choćby Albert King czy Eric Clapton, wpisują mnie na sam szczyt ‚czarnej listy’, ale nie boję się.

Nie boję się, bo kto lepiej potrafi tak subtelnie, a zarazem dynamicznie zagrać jak Ford? Kto potrafi zagrać z takim czarem i wyszukanym smakiem jak Ford? Kto potrafi zrobić bluesową płytę z taką ilością jazzowych melodii jak Ford? Odpowiedź na wszystkie postawione pytania jest tylko jedna – nikt inny tego nie umie.

Albumem „Truth” wydanym pod koniec 2007 roku, muzyk potwierdza wszytskie chwalące go opinie. Płyta od samego początku (starochicagowskie „Lateral Climb”) do samego końca (współczesny „Moonchild Blues”) urzeka emocjami, wysmakowanymi muzycznymi ozdobnikami, lekką jazzowa nutą i feelingiem.

Do tego świetnie dobrani goście w postaci m.in. wokalistki Susan Tedeschi czy Russela Ferrante grającego na pianinie.

Robben Ford udowadnia, że z gitarą w jazzowo-bluesowych klimatach potrafi zrobić bardzo wiele (żeby nie pisać wszystko). Wiem z doświadczenia, że Ford w Polsce nie jest popularny u tzw. ogółu. Mam więc cichą nadzieję, że może po lekturze tej recenzji, odsetek fanów tego gitarzysty w naszym nadwiślańskim kraju troszkę wzrośnie.

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w dwóch szkołach (licealnej i podstawowej) uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2008-11-16 by in News and tagged , , , .
%d blogerów lubi to: