AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Corey Harris – Daily Bread.

Płyta mająca premierę na początku 2005 roku. Powiem szczerze, że nie znałem tego artysty dotychczas. To, że posiadam ten album zawdzięczam czystemu przypadkowi i promocji w Empiku. Ale czasem jakiś impuls i przeznaczenie (?) powodują, że poznajemy coś lepszego, a niżeli do tej pory. Tak samo było w tej sytuacji.

Słucham tego krążka nieustannie od dwóch dni i zdecydowałem się na zrecenzowanie bo go pokochałem. Corey Harris to muzyk mieszkający na stałe w Charlottesville (w USA) jednak korzeniami sięgający bardziej orientalnych krajów. Wszytsko to można usłyszeć na płycie. Brzmieniowo to mieszanka spokojnego reggae, urban music oraz afrykańskiego blues’a. Szczególnie fascynacja tym ostatnim daje o sobie znać w momentach kiedy Harris zostaje sam na sam ze słuchaczem i “szarpie” struny w swojej gitarze.

Album rozpoczyna tytułowe “Daily Bread” – miły i bujający kawałek, wprowadzający nas w klimat całej płyty.

Jak już wspominałem płyta przesycona jest klimatami reggae. “See Your Face”, “Mami Wata”, “Lamb’s Bread” i “The Bush’s Burning” to najlepsze z nich.

Na krążku wyróżnia się również “Khaira” – żywy rytmicznie instrumental. Pomad trzy minuty bardzo dobrze dopasowanych do siebie dźwięków gitary Harris’a i instrumentów reszty zespołu. Całość kończy bluesowy numer “The Peach” z gościnnym udziałem Olu Darą (zresztą to jedyny gość jaki udziela się tu wokalnie). Typowy bluesowy track, a raczej monolog Olu przy akompaniamencie muzycznym Harris’a. Wszystko okraszone na deser reaggowym zakończeniem.

Corey Harris sięga na płycie do tradycji muzyki jamajskiej oraz afrykańksiej odmiany blues’a, wyciągając z nich to co najlepsze. Efektem tego jest ta oto przepiękna płyta, którą od tej pory bedę polecał każdemu – jak Tobie teraz. Jak napisano na okładce – songs that will stay with you for a long time. Cóż dodać… it’s true, it’s true.

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w dwóch szkołach (licealnej i podstawowej) uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2007-06-23 by in News and tagged , , , , .
%d blogerów lubi to: