AxunArts

o muzyce od 2005 roku

Eldo – Człowiek, który chciał ukraść alfabet.

Jeśli szukasz rapu teraz najbardziej popularnego, mówiącego o dziwkach, seksie i używkach – nie sięgaj po tę płytę. Jeśli natomiast chcesz doznać duchowych przeżyć, usłyszeć lirykę w tekstach jakiej dawno nie było – to pozycja obowiązkowa.

Jeśli szukasz rapu teraz najbardziej popularnego, mówiącego o dziwkach, seksie i używkach – nie sięgaj po tę płytę. Jeśli natomiast chcesz doznać duchowych przeżyć, usłyszeć lirykę w tekstach jakiej dawno nie było – to pozycja obowiązkowa. “Prasa, telewizja, radio” zahacza właśnie o te sprawy, a linijka: “od lat to samo, ta sama tandeta na ekranie”, mówi sama za siebie. Eldo porusza różne tematy. “Diabeł na oknie” jest trochę osobisty, “Świadek z przypadku” oddaje hołd walczącym za Warszawę, “Czas, czas, czas” mówi o przemijaniu, a “Opakowani w folię” o pogoni za pieniądzem, który przesłania nam inne wartości tego świata. Na tej płycie nie ma imprezowych bangerów. Jest za to spokojna, stonowana muzyka z mądrymi tekstami do jakich przyzwyczaił nas Eldo. Dodatkowym smaczkiem, a wspaniałym uzupełnieniem liryki rapera, są cytowane fragmenty książek Arthur Conan Doyle’a. “CKCUA” to płyta niewątpliwie bardzo liryczna.

Jednak byłaby zupełnie inna gdyby nie spokojna, chilloutowe czasami muzyka (wyprodukowana przez duet Bitnix), która w połączeniu z gramofonami Daniela Drumza (dawniej Dj’a Taśmy) i dogrywanymi instrumentami, daje wspaniałe dzieło muzyczne. Na płycie znalazło się również miejsce dla gości. Okrzyknięci przez słuchaczy “królami podziemie” Jimson i Smarki nie wypadli za dobrze, ale może dlatego, że Eldo niszczy wszystkich tekstami z tej płyty. Jakikolwiek powód by nie był, Smark nie pasuj do poetyckich klimatów albumu, a Jimson bywał już w lepszej formie. Dobrze wypada za to Emil Blef. Jego rymy są ciekawie dobrane, co daje pewną spójność z tekstem gospodarza płyty. Wokalnie udziela się natomiast Wiosna, która wzbogaca głosem dwa numery. Słyszałem o ty, że Eldo ma ochotę zostać poetą i wydać swoje teksty w formie tomiku. Cóż, jak dla mnie to poetą jest już, a jeśli jego dzieła będą tak dobre jak teksty rapowane – jestem za.

Reklamy

About Mateusz Kołodziej

Nie pretenduję do miana muzycznej wyroczni. Słucham muzyki w ilościach (prawie) hurtowych, a później dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie roszczę sobie prawa do niepodważalnego zdania, więc szanuję, jeśli masz inne. Pochodzę z Tarnowa, gdzie w dwóch szkołach (licealnej i podstawowej) uczę języka polskiego. Ponadto interesuję się koszykówką i żużlem.

3 comments on “Eldo – Człowiek, który chciał ukraść alfabet.

 1. hhhhhhhhhhhhhhh
  2008-07-16

  ‚CKCUA’ a nie ‚CKCUK’. ; o

 2. Ale nie widzę, abym napisał błędnie. W recenzji jest wszędzie dobry tytył.

 3. ice92
  2008-07-16

  dodam jeszcze że „Świadek z przypadku” (jak mozna było wyczytać w SLG, jest również osobistym wspomnieniem Eldoki. Opisuje tam swojego dziadka ;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informacja

This entry was posted on 2006-07-23 by in News and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: